Radi se o Mehanizmu za oporavak i otpornost (RRF), u okviru kojeg na raspolaganju stoje 724 milijarde eura.
"Europski fond za oporavak je zemljama članicama ponudio više novca neko ikada, ali građani moraju znati ostvaruju li se njihovi glavni ciljevi i kako se taj novac troši", rekla je glavna autorica izvješća Ivana Maletić.
"Nalazimo se u paradoksalnoj situaciji u kojoj je najveći fond EU-a navodno temelji na izvedbi, no mi možemo mjeriti samo napredak, ali ne i samu izvedbu", rekla je Maletić.
Fond, koji je stavio na raspolaganje 338 milijardi eura u bespovratnim sredstvima i 385 milijardi u zajmovima, trebao bi služiti za financiranje investicija i provedbu reformi u članicama EU-a kako bi nakon pandemije ekonomije bile održivije i otpornije.
Zemlje članice moraju Europskoj komisiji podnijeti detaljne planove kako će se reforme i inicijative provesti i kako se obavljaju isplate nakon što se postignu "ciljevi" ili "značajni projekti".
I dok se u izvješću potvrđuje da se tako može mjeriti napredak u reformama, revizori upozoravaju da nedostaje šira slika, tj. da se utjecaj i učinkovitost provedenih projekata ne mogu adekvatno izmjeriti.
Sud kao primjer navodi da se ne prati smanjenje emisija CO2 ili uštede u energiji kao rezultat financiranih reformi.
To znači, pojašnjava ECA, da se učinkovitost fonda u pogledu njegova cilja - zelenijeg i otpornijeg gospodarstva EU-a - ne prati na zadovoljavajući način.
Kao odgovor na izvješće, Komisija ističe da kritike EDC-e idu predaleko, izvan propisa Unije.