FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Europska komisija: Hrvatska dobila jedno obrazloženo mišljenje

Autor: Slavko Vukadin

BRUXELLES, 18. listopada 2023. (Hina) - Hrvatska je u srijedu u listopadskom paketu povreda zakonodavstva EU-a dobila obrazložena mišljenje zbog toga što nije prenijela u svoje zakone direktivu o ispitivanju proporcionalnosti prije donošenja novih propisa koji se odnose na regulirane profesije.

Hrvatska je zajedno s još sedam članica EU-a dobila obrazložena mišljenja jer nije ispravno prenijela u svoje zakonodavstvo direktivu o ispitivanju proporcionalnosti. Ta direktiva propisuje da se prije donošenja novih zakona koji se tiču reguliranih profesija moraju provesti analize proporcionalnosti potkrijepljene dokazima.

Svrha direktive je spriječiti donošenje neopravdano restriktivnih nacionalnih propisa za regulirane profesije jer se prevencija pokazala učinkovitijom od potencijalnih korektivnih mjera.

Direktivom je određena obveza država članica da ocijene proporcionalnost svojih zahtjeva kojima se ograničava pristup reguliranim profesijama ili njihovo obavljanje te da Komisiju obavijeste o rezultatima te ocjene pokretanjem „postupka uzajamnog ocjenjivanja”. Taj postupak znači da države članice moraju provesti analitički pregled svojeg zakonodavstva o svim reguliranim profesijama na svojem državnom području.

Država kojima je upućeno obrazloženo mišljenje sada imaju dva mjeseca da ispravno prenesu direktivu. U suprotnom, Komisija može odlučiti uputiti slučaj Sudu Europske unije.

Komisija, koja je zadužena pratiti kako države članice primjenjuju europske zakone, jednom mjesečno objavljuje paket o povredi prava u svim državama članicama.

Postupak povrede prava EU-a ima tri koraka. Prvi je slanje službene opomene, a ako se stvar ne riješi tom opomenom šalje se obrazloženo mišljenje u kojem se traži da se osigura sukladnost sa zakonodavstvom Unije. Ako država članica još uvijek ne surađuje, Komisija može uputiti predmet Sudu Europske unije. Većina se slučajeva riješi prije upućivanja Sudu.

U listopadskom paketu, Komisija je u srijedu uputila ukupno 17 službenih opomena i 16 obrazloženih mišljenja te zatvorila 58 slučajeva nakon što su države članice ispunile svoje obveze i uskladile se sa zakonodavstvom EU-a.

(Hina) xsv ydv

An unhandled error has occurred. Reload 🗙