Na te adrese će do 10. listopada dolaziti educirani anketari, koji će utvrditi jesu li građani spremni na djelovanje u Vijeću građana. Iz svakog domaćinstva može sudjelovati samo jedan član.
Vijeće građana će u konačnici činiti 34 građana i građanki, različite dobi i mjesta stanovanja. Stoga je unaprijed osmišljen način izbora i popunjavanja tog tijela, koje bi trebalo predstavljati "Rijeku u malom".
Takva vijeća, na razinama od lokalne do europske, sa ciljem razmatranja različitih tema i važnih društvenih i političkih pitanja, do sad su pokretana u Njemačkoj, Belgiji, Francuskoj, Irskoj i drugim zemljama, pa i na razini EU.
Vijeće građana se ne ustrojava kao stalno tijelo koje će donositi odluke, nego je riječ o procesu tijekom kojeg će sudionici dobiti priliku učiti, raspravljati, konzultirati se i na kraju donijeti preporuke, a Grad Rijeka svako prihvaćanje ili odbijanje preporuka mora detaljno obrazložiti.
Izabrani članovi vijeća proći će edukaciju od nekoliko tjedana, nakon čega slijedi razdoblje konzultacija u kojima sudionici mogu održati javne rasprave i prikupljati mišljenja javnosti. U trećoj fazi se raspravlja i odlučuje u malim skupinama, te se postupno definiraju zaključci ili preporuke.
Vijeće građana Rijeke bavit će se pitanjima unapređenja sustava mjesne samouprave i povećanja sudjelovanja građana u razvoju lokalne zajednice. Djelovat će do početka prosinca.
Za pripremu i provedbu projekta Rijeka je u svom proračunu osigurala 6700 eura, a rad Vijeća građana priprema i koordinira Udruga za razvoj civilnog društva SMART uz podršku Grada i Zaklade Friedrich Ebert.