Tunis i Libija polazišne su luke za tisuće migranata koji prelaze Sredozemno more središnjom rutom do Italije.
Tim jako opasnim putem stigla je "polovica svih ilegalnih migranata u EU ove godine", navodi agencija za europsku graničnu i obalnu stražu.
Migranti koji stižu središnjom mediteranskom rutom uglavnom su stanovnici Bjelokosne obale, Egipta i Gvineje.
"Migrantski pritisak na toj ruti mogao bi biti se nastaviti idućih mjeseci, jer krijumčari spuštaju cijenu prijevoza za migrante koji polaze iz Libije i Tunisa s obzirom na divlju konkurenciju između kriminalnih supina", navodi Frontex u priopćenju.
Više od 2.000 ljudi poginulo je ili nestalo od početka godine u pokušaju prelaska mora, navoddii Međunarodna organizacija za migracije (IMO).
Talijanska vlada objavila je u četvrtak da je gotovo 126.000 migranata stiglo na talijansku obalu od početka godine, u odnosu na 66.000 u istom razdoblju lani.
Europska unija potpisala je u srpnju partnerstvo s Tunisom kako bi se smanjio migrantski pritisak iz te zemlje u zamjenu za više stotina milijuna eura pomoći.
Taj je sporazum kontroverzan jer je sklopljen s vlastima koje sve više naginju autoritarnosti, ali i zbog izvješća o zlostavljanju migranata koji u Tunis stižu iz subsaharske Afrike.
Kritike su se udvostručile u četvrtak kada su vlasti u Tunisu odbile dopustiti izaslanstvu europskih zastupnika ulaza u zemlju.
Smješten tek 150 kilometara od obale Tunisa, maleni talijanski otok Lampedusa na posebnom je udaru i u četvrtak je objavljeno da je u je proteklih 48 sati stiglo više od 7.000 migranata.