FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sektorski pregledi HGK: 2022. bila je godina rasta, ali ne i uspješnosti poslovanja

Autor: Davorin Dukić

ZAGREB, 26. srpnja 2023. (Hina) - Analiza podataka iz bilanci poduzetnika pokazuje da je 2022. godina bila uglavnom godina rasta u svim analiziranim sektorima, no ne i uspješnosti poslovanja, kaže se u prvom izdanju Sektorskih pregleda Hrvatske gospodarske komore (HGK).

Primjećuje se, naime, da su poslovni prihodi pod velikim utjecajem rasta cijena porasli u svim sektorima, a najviše u energetici (64 posto) i hotelijerstvu (43,3 posto), gdje je utjecaj cijena bio najizraženiji.

Ta dva sektora izdvajaju se i po najvećem rastu izvoza - u hotelijerstvu su prihodi na inozemnom tržištu porasli za 129 posto zbog oporavka inozemnog turizma, a u energetici za 90 posto.

Međutim, jednako se nije kretala EBITDA marža koja je u većini sektora bila niža nego prethodne godine, a upravo je najveći pad vidljiv u sektoru energetike, zatim telekomunikacijama, kemijskoj te metalnoj industriji.

S druge strane, kako se navodi u Sektorskim pregledima, hotelijerstvo je bilo među sektorima koji su ostvarili najveći rast EBITDA marže, poslije najuspješnije IT, drvne i prehrambene industrije.

Rast zaposlenosti i plaća

Što se tiče tržišta rada, ono se ocjenjuje prenapregnutim, što se manifestiralo u svim sektorima kroz povećanje broja zaposlenih i rast plaća.

Rast zaposlenosti vidljiv je u svim sektorima osim u energetici, kemijskoj i tekstilnoj industriji. Najveći rast zaposlenosti ostvaren je u hotelijerstva (16,8 posto) te IT industriji (15,2 posto).

Zanimljivo je da je sektor hotelijerstva, pod iznimno snažnim pritiskom nedostatka radne snage, imao i najveći relativni porast plaća - trošak rada je za poduzetnike iz tog sektora porastao za 23 posto samo u jednoj godini, a u zadnje dvije za 54 posto.

Značajan trošak prilagodbe na zelenu tranziciju

Glavni ekonomist HGK-a Goran Šaravanja u ocjenjuje kako je financijski trošak prilagodbe na europsku zelenu tranziciju značajan za domaću industriju te donosioci odluka moraju voditi računa od tome da održivost treba slijediti i održivost poslovanja, kako se industrijska baza ne bi osula, čime bi bilo izmaknuto tehnološko uporište za zelenu tranziciju.

"Prvo izdanje Sektorskih pregleda HGK pruža dubinski pregled u trendove koji su obilježili prošlu i prvu polovicu ove godine, razdoblje u kojem smo profitirali ulaskom u euro zonu i šengenski prostor uz podizanje kreditnog rejtinga na čistu investicijsku razinu, a izgubili nastavkom poremećaja u svjetskim opskrbnim lancima i bujanjem inflacije koja je nakon desetljeća političke i ekonomske stabilnosti, Europljane grubo podsjetila što znači živjeti i poslovati u uvjetima visoke inflacije i geopolitičkih neizvjesnosti", kaže Šaravanja.

Sektorske preglede HGK pripremio je kao novu uslugu HGK-ov Odjel financijskih institucija i makroekonomskih analiza, u suradnji sa sektorskim ekspertima.

Pregledi pružaju dubinski uvid u poslovanje 16 najvažnijih industrija hrvatske ekonomije. Pregled svakog pojedinog sektora na mrežnim stranicama Digitalne komore uključuje aktualnosti u sektoru, značaj i popis najvećih poduzeća te pregled ključnih financijskih i ekonomskih indikatora uz petogodišnje trendove razvoja.

(Hina) xduk yduk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙