U srpnju su već oboreni dnevni rekordi prema alatima Europske unije i Sveučilišta Maine koji kombiniraju zemaljske i satelitske podatke u modele za generiranje preliminarnih procjena.
Iako se neznatno razlikuju, trend ekstremne vrućine je nepogrešiv i vjerojatno će se odraziti na detaljnija mjesečna izvješća koja kasnije objavljuju američke agencije, rekao je Schmidt na NASA-inom brifingu za novinare.
"Vidimo neviđene promjene u cijelom svijetu - toplinski valovi u Sjedinjenim Država, Europi i Kini nekontrolirano ruše rekorde", dodao je.
I to se ne može pripisati samo vremenskom obrascu El Nino koji se "zapravo tek pojavio", rekao je.
Iako El Nino ima malu ulogu, "ono što vidimo je sveukupna toplina, gotovo posvuda, posebno u oceanima; već mjesecima bilježimo rekordne temperature površine mora pa i izvan tropskih krajeva".
"A mi predviđamo da će se to nastaviti, a razlog je taj što nastavljamo ispuštati stakleničke plinove u atmosferu", rekao je Schmidt.
Aktualne vremenske prilike povećavaju izglede da će 2023. biti najtoplija godina ikad, a Schmidt misli da su šanse za to 50-50 na temelju njegovih izračuna, iako je rekao da drugi znanstvenici smatraju da je vjerojatnost za to do 80 posto.
"Predviđamo da će 2024. biti još toplija godina jer ćemo je započeti s El Ninom koji se sada razvija, a koji će dosegnuti vrhunac krajem ove godine", dodao je Schmidt.
Njegova upozorenja uslijedila su nakon što je svijet prošlog tjedna bio suočen s požarima i krajnje ozbiljnim zdravstvenim upozorenjima, uz oborene temperaturne rekorde.