CheckPoint Zagreb je prvi izvaninstitucionalan centar za savjetovanje i testiranje na spolno prenosive infekcije u zajednici u Hrvatskoj, osnovala ga je HUHIV koja partnerski djeluje s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo (HZJZ).
Centar djeluje na dvije lokacije, u CheckPointu u Dubranićevoj ulici i Centru za zdravlje mladih u Heinzelovoj.
"Kroz ta dva centra dnevno prođe u prosjeku 15-ak ljudi, a od onih koji se testiraju oko 20-30 posto ima pozitivne rezultate" rekao je predsjednik HUHIV-a Tomislav Beganović.
Što se tiče pozitivnih nalaza dobivenih nakon testiranja provedenih u CheckPointu, najčešća infekcija je klamidija s gotovo sedam posto pozitivnih među testiranima. Slijedi gonoreja s malo više od šest posto pozitivnih nalaza, te sifilis i hepatitis C s oko 4 posto pozitivnih među testiranima, a najmanje je zabilježeno infekcija HIV-om s nešto iznad jedan posto pozitivnih testova.
Pacijenti se najavljuju za testiranja u centru te se prvo provodi savjetovanje kako bi se ustanovilo ima li potrebe za testiranjem.
Osobe koje prođu kroz testiranje i prime pozitivan nalaz, dobivaju psihosociološku podršku liječnika i stručnog psihologa te ih se upućuje direktno u kliniku za infektivne bolesti gdje dobivaju svoj termin za daljnje liječenje.
"Odaziv u Kliniku za infektivne bolesti je stopostotni, a što se tiče blažih infekcija, poput gonoreje i klamidije, tada se pacijente upućuje da se jave svojem liječniku opće prakse, objasnio je Beganović.
Centri u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Zadru, Osijeku i Slavonskom Brodu
U Hrvatskoj ima 15-ak centara za besplatno savjetovanje i testiranje, osam takvih centara radi u sklopu HZJZ-a, ostatak je u zajednici, odnosno u gradovima gdje ima djelovanja organizacija civilnog društva kao što je CheckPoint Zagreb.
"Testiranja su češća u većim gradovima, a nažalost u manjim sredinama u zajednicama niti ne postoji mogućnost testiranja u organizaciji udruga nego samo zavodi za javno zdravstvo", rekla je epidemiologinja Tatjana Nemeth Blažić iz HZJZ-a.
Tih 15-ak centara različito radi što se tiče broja korisnika, Zagreb ima najviše korisnika, a postoje i centri u Rijeci, Splitu, Zadru, Osijeku i Slavonskom Brodu.
"Što je manja sredina to je manji broj korisnika, što zbog manjih potreba ali i zbog izbjegavanja kako se ne bi "pročulo" u zajednici da se išlo na testiranja" istaknula je Blažić.
Checkpoint centar djeluje već deset godina te je u prosjeku 1400 korisnika godišnje primilo stručno savjetovanje.