FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Jerković: Članice trebaju iskoristiti EU-ove programe za borbu protiv raka

Autor: Ured zastupnice Romane Jerković

BRUXELLES, 14. travnja 2023. (Hina) - Hrvatska eurozastupnica Romana Jerković održala je u Europskom parlamentu konferenciju "Vrijeme je za screening! Implementacija novih preporuka za programe probira na rak" i tom prigodom istaknula da EU na raspolaganje članicama stavlja na raspolaganje značajna sredstva za borbu protiv te bolesti, priopćio je ured zastupnice u petak.

"Europske politike borbe protiv karcinoma su u posljednje dvije godine iznjedrile niz hvale vrijednih inicijativa, ali i ponudile značajna sredstva za borbu protiv raka. Jedan od alata su zasigurno i nove, ažurirane, preporuke za provođenje nacionalnih, organiziranih, programa probira za rak. Međutim, sve to neće značiti ništa ukoliko zemlje članice ove inicijative ne počnu implementirati. Cilj mi je bio omogućiti struci i politici da razmijene svoja iskustava i primjere dobre prakse kako bismo iz njih učili i vidjeli što bismo trebali, a što ne bismo trebali činiti", kazala je zastupnica Jerković.

Na konferenciji "Vrijeme je za screening! Implementacija novih preporuka za programe probira na rak" (Time to screen! Implementing new EU cancer screening recommendations) sudionici iz više zemalja članice imali su  priliku razmijeniti primjere dobre prakse u provođenju nacionalnih programa probira na rak, navodi se u priopćenju. 

Ovom je prigodom u Europskom parlamentu predstavljen i hrvatski nacionalni program probira na rak pluća. Kao zemlja u kojoj je rak pluća najčešći uzrok smrtnosti u usporedbi s drugim mjestima nastanka tumora, Hrvatska je postala prva članica EU-a koja je počela provoditi nacionalni program probira koristeći low-dose CT, sada preferiranu tehniku pregleda za ovu bolest. 

"Moramo mijenjati pristup, moramo aktivno pregledavati ljude prije no što se pojave simptomi bolesti. Tako ćemo uspostaviti dijagnozu u ranoj fazi, dok je bolest još izlječiva", rekao je akademik Miroslav Samaržija, koordinator Nacionalnog programa probira i ranog otkrivanja raka pluća istaknuvši tako važnost provođenja programa probira.'

Kao primjer dobre prakse za program probira na rak vrata maternice odabrana je Slovenija, čiji program ZORA bilježi izlaznost nešto veću od 70%. Dr. Urška Ivanuš s Onkološkog instituta u Ljubljani predstavila je program naših susjeda, koji je u vrijeme pandemije bio zaustavljen na samo šest tjedana.

"Izuzetno mi je drago čuti da se postižu ovakvi rezultati. Međutim, frapantan je podatak da je u Sloveniji organizirani program probira na rak vrata maternice u vrijeme pandemije bio zaustavljen na samo šest tjedana, dok je u Hrvatskoj i bez pandemije zaustavljen već šest godina. Srećom, sada se nakon dvije godine apela i upozoravanja ponovo pokreće, međutim izgubljeno vrijeme nam nitko ne može vratiti. Sada, s novim smjernicama za programe probira i 100 milijuna EUR koji državama članicama stoje na raspolaganju za njihovu provedbu, nemamo više izgovora za nečinjenje. Kao što smo imali priliku čuti, izuzetno smo dobar primjer u programu raka pluća, a ne stojimo ni loše s pregledima za rak dojke. Međutim, sljedeći korak koji bi Ministarstvo moralo poduzeti je unaprijediti naš program probira na rak debelog crijeva. Izlaznost na njega nam ne dostiže niti 15%, a upravo to sijelo je bilo najčešći novodijagnosticirani rak u Hrvatskoj 2020. godine", upozorila je Romana Jerković.

Okupljenima se na početku konferencije obratila i europska povjerenica za zdravstvo i sigurnost hrane Stella Kyriakides, koja je podsjetila na donošenje povijesno važnog strateškog dokumenta pod nazivom Europski plan za borbu protiv raka. Europska komisija je 2020. predstavila taj  Plan za čije je provođenje izdvojeno nešto više o 4 milijardi EUR. Nove preporuke za provođenje programa probira inicijativa su upravo tog Plana, a cilj im je pomoći državama članicama EU da do 2025. godine omoguće probir za rak dojke, pluća, vrata maternice i debelog crijeva za 90 % populacije u riziku od ovih bolesti, stoji u priopćenju.

(Hina) xpp yakoz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙