Područje Mediterana suočava se s nestašicom vode pa se smatra da ondje 180 milijuna ljudi ima otežani pristup vodi, a njih još 60 proživljava stresnu situaciju nastojeći doći do vode, izvijestila je organizacija sa sjedištem u Barceloni.
Klimatske promjene, migracije, rast populacije i urbanizacija doveli su do "enormnog pritiska" na izvore vode.
Unija za Mediteran, čiji je glavni tajnik egipatski diplomat Nasser Kamel, sudjelovat će u četvrtak u New Yorku na konferenciji Ujedinjenih naroda posvećenoj vodi.
Organizacija, čija je članica i Hrvatska, želi upozoriti svijet na "krizu povezanu s nestašicom vode" uz obale Sredozemnog mora.
"Unija za Mediteran je napravila značajne korake u promoviranju održivog upravljanja vodom u našoj regiji, uključujući konzerviranje vode i unapređenje njezine kvalitete", izjavio je zamjenik generalnog tajnika zadužen za vodu Almotaz Abadi.
"Cilj nam je promovirati regionalnu suradnju i partnerstvo među vladama, civilnim društvom, privatnim sektorom i ostalim sudionicima kako bismo bolje upravljali vodom", dodao je u priopćenju objavljenom u srijedu.
U sklopu tog programa suradnje Unija za Mediteran je počela uklanjati uzroke zagađenja jezera na sjeveru Tunisa, a ovaj mjesec je podržala projekt "Pametna pustinja" u Jordanu čiji je cilj pomoći ugroženim poljoprivrednicima, napose ženama i mladima, kao i izbjeglicama iz Sirije koje se nalaze ondje.
Nestašicom vode posebno su pogođene neeuropske zemlje južnog i istočnog Mediterana.