Lani je u Sjedinjenim Državama prodan više od 41 milijun ploča ukupne vrijednosti 1,2 milijarde dolara.
CD-a je prodano 33 milijuna, u vrijednosti 483 milijuna dolara.
Prodaja ploča porasla je 16. godinu zaredom, a njihov udio u prihodu u skupini fizičkih nositelja zvuka iznosio je 71 posto.
Prihodi od snimljene glazbe u SAD-u porasli su sedmu godinu zaredom i dosegnuli rekordnih 15,9 milijardi dolara.
Ukupni prihod od prodaje glazbenih zapisa porastao je za šest posto, prema izvješću koje je objavila Udruga američke diskografske industrije (RIAA), uglavnom zahvaljujući streamingu, ali i prodaji fizičkih nositelja zvuka.
Izvješće je pokazalo kontinuirani rast prihoda od prodaje u toj skupini nositelja zvuka, uz posebno snažan oporavak u 2021. godini, nakon slabije prve godine pandemije, prenosi BBC.
Prihod od prodaje fizičkih nositelja zvuka porastao je lani za četiri posto, potaknut 17-postotnim skokom prodaje gramofonskih ploča. Prihod od prodaje CD-a smanjio se pak za 18 posto.
Fizički glazbeni zapisi ponovo su nadmašili digitalne, koji su lani bilježili 20-postotni pad prihoda, na 495 milijuna dolara, pokazalo je izvješće.
Na vrhuncu popularnosti, u 2012. godini, digitalni glazbeni zapisi činili su 43 posto prodaje, da bi lani njihov udio potonuo na samo tri posto.
Prihod od streaminga, koji uključuje "pretplatu, usluge poduprte oglasima, digitalni i prilagođeni radio, platforme društvenih medija, digitalne aplikacije za fitness i druge", porastao je sedam posto, na rekordne 13,3 milijarde dolara, s udjelom u ukupnom prihodu od 84 posto.
Prošlogodišnja prodaja gramofonskih ploča pokazuje da vinil "cementira svoju ulogu potpore suvremenom glazbenom tržištu", zaključio je predsjednik i izvršni direktor RIAA-e Mitch Glazier u objavi na Mediumu.