Istraživači sa Sveučilišta Southwestern u Teksasu laboratorijskim su miševima ubrizgali "preveliku" dozu etanola, što je ekvivalent prekomjernoj konzumaciji alkohola kod ljudi.
Potom su, u sklopu istraživanja 'alkoholiziranim' životinjama ubrizgali hormon FGF21 (faktor rasta fibroblasta 21), koji se nalazi u jetri.
Kemikalija je poslala signal mozgu da se treba zaštititi od štetnog učinka alkohola.
Otkrili su da je miševima s nižom prirodnom razinom hormona trebalo više vremena za oporavak u odnosu na ostale.
Pokazalo se da velike doze FGF21 "znatno ubrzavaju" proces otrežnjenja jer stimuliraju moždane stanice povezane s uzbuđenjem - čak i kada se razina etanola u njihovu tijelu nije promijenila.
Poznato je da FGF21 štiti od negativnih učinaka alkohola tako što ga brže razgrađuje i stimulira moždane stanice.
Miševi su testirani na refleks uspravljanja i ravnotežu nakon izlaganja etanolu.
Voditelj studije dr. Steven Kliewe s teksaškog sveučilišta kazao je kako se nada da će FGF21 biti koristan u liječenju pacijenata koji stignu u bolnicu zbog akutnog trovanja alkoholom.
"Povećana budnost pacijenta uvelike bi nam koristila u ovakvim situacijama, najprije zato što bismo izbjegli potrebu za intubiranjem, a treba podsjetiti da se pacijenti bez svijesti mogu ugušiti u vlastitoj bljuvotini, ali i da bismo ubrzali proces procjene i liječenja ostalih ozljeda koje nerijetko nastanu istodobno", rekao je.
"Otkrili smo da jetra nije uključena samo u razgradnju alkohola. Ona šalje hormonski signal mozgu da se zaštiti od štetnih učinaka trovanja, uključujući gubitak svijesti i koordinacije", pojasnio je.
Rezultati studije objavljeni su u stručnome časopisu Cell Metabolism.