U akciji "Sat za planet Zemlju" sudjeluje više od 180 zemalja svijeta.
WWF ističe kako populacija treba promijeniti svoje navike i značajnije razmišljati o očuvanju prirode. Upravo to je svrha akcije gdje će se kroz jedan sat mraka osvijetlili taj golem problem koji dovodi u pitanje opstanak cijelog planeta.
Uz klimatsku krizu i onu zagađenja plastikom, gubitak bioraznolikosti ozbiljno prijeti očuvanju našeg planeta.
"Činjenica da su se populacije divljih vrsta smanjile za 69% od 1970. ukazuje nam na to koliki je naš utjecaj na planet", rekla je direktorica komunikacija u WWF Adriji Petra Boić Petrač.
Zidine u Dubrovniku i Dioklecijanova palača već su dugi niz godina simboli Hrvatske koji sudjeluju u ovoj akciji. Jednako tako, pedesetak gradova sa svojim simbolima poput Katedrale u Zagrebu, Tvrđe u Osijeku ili Vodotornja u Vukovaru, još od 2009. godine sudjeluju u ovoj akciji.
U WWF-u se nadaju da će tako biti i ove godine te pozivaju gradonačelnike da uvrste svoje gradove u ovu akciju.
Akcija je pokrenuta 2007. godine u Australiji s ciljem podizanja svijesti o klimatskim promjenama, a već iduće godine inicijativa je provedena u nekoliko država.
Upisana je i u Guinessovu knjigu rekorda, 2010. kao najveći volonterski ekološki pokret. Prošle je godine u Satu za planet Zemlju sudjelovalo 187 država i milijuni građana diljem svijeta.
Cilj Svjetske organizacije za zaštitu prirode je zaustaviti propadanje zemljinog prirodnog okoliša te izgraditi budućnost u kojoj ljudi čuvaju svjetsku biološku raznolikost i osiguravaju održivu uporabu obnovljivih prirodnih resursa, a istovremeno promoviraju smanjenje zagađenja i rasipne potrošnje.