Za razliku od uobičajene festivalske teme, ovogodišnje izdanje MBZ-a zagovara principe ekološke odgovornosti i kulturne održivosti. "Na taj se način festival suočava s izazovima suvremenog svijeta, poput klimatske krize, političke nestabilnosti i društvene netolerancije, stavljajući naglasak na važnost i transformativnu snagu umjetnosti u suvremenom svijetu", ističe se u priopćenju.
MBZ, dodaje se, ostaje festival koji sustavno podržava suvremeno glazbeno stvaralaštvo i nastanak novih djela te će u biti predstavljeno više od 25 novih naručenih kompozicija domaćih i stranih skladateljica te skladatelja.
Program festivala, ističe umjetnička ravnateljica Margareta Ferek-Petrić, stvoren je po principima koji "korespondiraju s potrebama aktera i ljubitelja širokog spektra suvremene glazbe" te "podržavaju mogućnost da se festivalom pokaže težnja prema stabilnijem, zdravijem i konstruktivnijem svijetu i pošalje jasna poruka da je scena suvremene glazbe sposobna ponuditi prave impulse, ideje i zvukove kao refleksiju na ono što ju okružuje".
Od koncerta Simfonijskog orkestra HRT-a do opere "Lennon" Ive Josipovića
Festival otvara koncert Simfonijskoga orkestara Hrvatske radiotelevizije koji će izvoditi Clemensa Gadenstättera, Davorina Kempfa, Mirele Ivičević i Tristana Muraila, a prvi dan obilježit će i ansambl Zeitkratzer koji će na nastupu u Pogonu Jedinstvo spojiti naizgled nespojivo - skladateljski opus klasika avangarde 20. stoljeća Ive Maleca i glazbe njemačkog sastava Kraftwerk.
Festival će ponovno ugostiti i alžirsko-iransku dirigenticu s hamburškom adresom Yaldu Zamani, umjetnicu posebno posvećenu izvođenju suvremene glazbe, koja će ravnati Zagrebačkom filharmonijom.
Ansambl Neue Vocalsolisten Stuttgart izvest će program "Balkan affairs" u sklopu kojeg će se praizvesti šest naručenih skladbi propulzivnih domaćih i regionalnih skladateljica i skladatelja (Hanan Hadžajlić, Jug Marković, Ana Pandevska, Nina Perović, Petra Strahovnik i Helena Skljarov).
Kako ističu s Biennala, riječ je o umjetnicima koji "glazbu, umjetnost razumljivu bez obzira na jezik ili naciju, vide kao medij razumijevanja i suosjećanja, a skladbe koje pišu inspirirane su i njihovim osobnim i posredovanim doživljajima rata".
Festivalski program završit će operom "Lennon" dugogodišnjeg ravnatelja MBZ-a Ive Josipovića. Prvaci opere HNK u Zagrebu Domagoj Dorotić i Marija Kuhar Šoša postat će mitski par dvadesetog stoljeća, John Lennon i Yoko Ono, a u važnoj ulozi naći će se i Dubravka Šeparović Mušović. Operu režira Marina Pejnović, a dirigirat će Ivan Josip Skender.
Iz organizacije MBZ-a ističu da je ove godine zaprimljen dosad najveći broj prijava za masterclass. Kao mentori najavljene su najveće skladateljske zvijezde međunarodne glazbene scene - Olga Neuwirth, Chaya Czernowin, Clemens Gadenstätter i Franck Bedrossian, a rezidencijalni ansambl masterclassa, ali i čitavog festivala, bit će Klangforum Wien, ansambl koji je gotovo četrdeset godina posvećen istraživanju novih obzora suvremene glazbe.
U sklopu programa za djecu i mlade najavljena je i opera za bebe, glazbeno-senzorno iskustvo za djecu između prve i treće godine života u koprodukciji s Hrvatskim narodnim kazalištem u Zagrebu te humanitarni projekt Raspjevane priče posvećen onima koji odrastaju daleko od kuće te će se izvedbama prikupljati sredstva za pomoć djeci iz Ukrajine koja žive u Hrvatskoj.
Uz ostalo, priprema se i bogat diskurzivni program kojim će MBZ ući u dijalog s javnošću, otvarajući važna pitanja utjecaja tehnologije na razvoj umjetnosti, odnosa institucionalne i nezavisne scene te ekološke održivosti u kulturi.