Konferencija je održana u organizaciji Zadarske županije i Ureda zastupnika u Europskom parlamentu Tomislava Sokola (HDZ).
" Europska sredstva koja se izdvajaju za poboljšanje kvalitete života i infrastrukture u slabije razvijenim područjima ključna su za demografsku revitalizaciju područja, koja su izgubila stanovništvo zbog gospodarskih i drugih razloga", rekao je eurozastupnik Sokol.
Podsjetio je da u trenutačnom programskom razdoblju Hrvatska na raspolaganju ima gotovo 25 milijardi eura.
Taj iznos, dodao je Sokol, predstavlja jedinstvenu priliku koja mora pridonijeti modernizaciji i rastu gospodarstva te društvenom i ravnomjernom razvoju Hrvatske.
EU promovira koncept „Pametna sela“
U Europskoj uniji već se godinama radi na promoviranju koncepta „Pametna sela“, čija je temeljna ideja da se uloži puno u razvoj seoskog područja, pri tom ne misleći samo na poljoprivredu već i ulaganje u prometnu, zdravstvenu i obrazovnu infrastrukturu te širokopojasni internet, kako bi ljudima na selu bili dostupni svi sadržaji i informacije kao ljudima u gradu, istaknuo je.
"Originalni prijedlog Europske komisije za ovo sedmogodišnje razdoblje bio je da se stope sufinanciranja iz europskih fondova maksimalno spuste na 70 posto, ali mi smo se kroz EU Parlament izborili da ta stopa ostane na 85 posto. Dakle, slobodno mogu reći i da mi u Bruxellesu radimo nešto po pitanju zaštite slabije razvijenih dijelova zemlje", poručio je eurozastupnik Sokol.
Istaknuo je da sustavnim provođenjem investicija uz pomoć europskih sredstava, u bolju prometnu povezanost, širokopojasnu infrastrukturu te dostupnost zdravstvenih i obrazovnih usluga, ruralna područja i otoke možemo učiniti privlačnim - i za poslovne uspjehe i za život bolji od gradskog.
Digitalne tehnologije omogućuju radikalne transformacije nedostataka ruralnih područja
Napomenuo je da su hrvatska ruralna područja i otoci suočeni s nizom izazova, poput depopulacije, skromnog tržišta rada, nedostatka zdravstvene i obrazovne infrastrukture i ostalih usluga.
No, ističe Sokol, digitalne tehnologije omogućuju radikalne transformacije nedostataka s kojima se ruralna područja suočavaju zbog udaljenosti i male gustoće naseljenosti.
"Stoga je jedan od mojih ciljeva promoviranje i zalaganje za smanjenje razlika između regija, uz pomoć dostupnih europskih fondova, programa i inicijativa s posebnim naglaskom na ruralna područja koja imaju ključnu ulogu u 21. stoljeću", poručio je HDZ-ov eurozastupnik Sokol.
Istaknuo je da kao potpredsjednik Međuskupine Europskog parlamenta za ruralna, planinska i udaljena područja i pametna sela (RUMRA&Smart Villages) nastoji osvijestiti lokalne i regionalne aktere o prednostima koje koncept pametnih sela donosi, a s ciljem ravnomjernog razvitka svih ruralnih područja Hrvatske.