"Ova promjena na euro događa se u kontekstu visoke inflacije, ne samo u Hrvatskoj nego i u eurozoni tako da treba naglasiti da su bitne mjere podrške kućanstvima i tvrtkama", rekao je Dombrovskis, izvršni potpredsjednik EK-a za gospodarstvo u interesu građana.
"Što se tiče cijena, svjesni smo određenih zabrinutosti, pogotovo u sektoru usluga, a vlada na te zabrinutosti odgovara", dodao je nakon sastanka s hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem.
Sastanku Plenkovića i Dombrovskisa prisustvovali su i ministar financija Marko Primorac te ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović.
“Izvijestili smo ga o kretanju inflacije u prošloj godini. Ona je oko 10,8 posto prema podacima DZS-a, što je niže nego u članicama EU-a koje nisu u europodručju, a čak je niže i od dosta članica koje su u europodručju", rekao je Plenković.
"Vjerujemo da smo s našim paketima pomoći uspjeli pomoći i hrvatskim građanima i gospodarstvu na primjeren način, ciljajući prije svega najranjivije skupine”, dodao je.
Dombrovskis se osvrnuo i na nacionalni plan oporavka i otpornosti, istaknuvši kako se sve odvija po planu.
“Hrvatska je već primila 40 posto sredstava i trenutno radi na zahtjevu vezanom uz treću isplatu”, rekao je.
Ministar Primorac komentirao je podizanje kamatnih stopa ECB-a kako bi se suzbila inflacija i apelirao na građane da budu oprezni prilikom zaduživanja.
“Nakon što sam stupio na dužnost ministra, upozoravao sam već na ove probleme. Isticao sam da je jedino rješenje protiv inflacije postupno povećanje kamatnih stopa i apelirao već tada na građane i poduzetnike da fiksiraju svoje obaveze ako imaju kredite ugovoreno po varijabilnoj kamatnoj stopi", istaknuo je Primorac.