"Tražimo sustavno financiranje osobne asistencije. Ne putem udruga i projektnih aktivnosti jer neke od osoba s invaliditetom ne žele biti članovi udruga niti su im one dostupne u njihovoj sredini", rekla je Vlašić Iljkić uime Kluba SDP-a tijekom slobodnih govora u Hrvatskom saboru.
Smatra da je sustavno financiranje osobne asistencije jedini način kako bi to bilo osigurano svim osobama s invaliditetom i da ne bi došlo do prekida kontinuiteta usluga osobnih asistenata.
Vlašić Iljkić navela je da, po podacima Registra osoba s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u našoj zemlji živi 612.212 osoba s invaliditetom. Uslugu osobnog asistenta, tumača znakovnog jezika te videćih pratitelja mogu ostvariti osobe s najtežim invaliditetom starije od 18 godina i s utvrđenim IV. i potencijalno III. stupnjem oštećenja funkcionalnih sposobnosti.
Plaća osobnih asistenata za četiri sata iznosi 2100 kuna i taj se iznos nije mijenjao od 2006. godine kada je uvedena osobna asistencija, a 4200 kuna za rad od osam sati primaju videći pratitelji, rekla je.
Vlašić Iljkić kaže da zakon o inkluzivnom dodatku nije "ni u obrisima", a ocijenivši da je ministarstvo "još jednom pokazalo kako je lako obmanjivati javnost stalnim produljivanjem donošenja zakonskih propisa", apelirala je da se donese