Fokus ovogodišnje kampanje bit će uloga zdravstvenih radnika i pacijenata koji prijavljuju sumnje na nuspojave i time pridonose sigurnoj primjeni lijekova, a u provedbi sudjelovat će regulatorna tijela i 82 države, najavio je HALMED.
"Svi lijekovi mogu izazvati nuspojave kod pojedinih pacijenata, stoga se sigurnost lijekova nastavlja kontinuirano pratiti čitavo vrijeme dok se nalaze na tržištu", naglašava HALMED u priopćenju.
Temeljito prikupljanje i veća količina podataka o nuspojavama omogućuju bolji uvid u primjenu lijekova te brzo uočavanje nuspojava zbog kojih bi eventualno bilo potrebno donijeti nove mjere opreza, preporuke i sl.
Prikupljanjem i praćenjem podataka HALMED i HFD dolaze do novih informacija koje omogućuju korisnicima i zdravstvenim radnicima da sigurnije primjenjuju lijekove.
"Pozivamo zdravstvene radnike i pacijente da prijave svaku sumnju na nuspojavu i na taj način aktivno pridonesu praćenju i očuvanju sigurnosti primjene cjepiva i drugih lijekova", poručio je HALMED.
Poziva i korisnike da o sumnjama na nuspojave lijekova i cjepiva obavijeste liječnika, ljekarnika ili drugog zdravstvenog radnika s kojim su došli u doticaj.
Također, svaku sumnju na nuspojavu mogu prijaviti izravno HALMED-u putem mobilne aplikacije, sustava OPeN za zdravstvene radnike ili slanjem ispunjenog obrasca e-poštom, poštom ili telefaksom.