FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Rijeka dobila ekološki mural, nakon nje na redu Sisak i Zagreb

Autor: Helena Šupraha

ZAGREB, 9. listopada 2022. (Hina) -Ekološki mural, koji upozorava na klimatske promjene, autorsko djelo Vladimira Tomića - Moska, oslikan je u Rijeci, na Osnovnoj školi Vežica, u okviru Europskog klimatskog pakta, inicijative Europske komisije kojom se građane želi potaknuti na borbu protiv klimatskih promjena.

Kako je u subotu priopćeno iz Europskog klimatskog pakta, mural projecira viziju budućnosti planeta u kojoj je ekosustav, kako bi bio spašen, izoliran pod staklenim zvonom, a oslikavanjem murala želi se problematika klimatskih promjena na kreativan i zanimljiv način približiti djeci, mladima i široj javnosti.

Uz oslikavanje murala, u školi su održane edukativne radionice o klimatskim promjenama. Učenici su u praktičnom radu detektirali uzroke klimatskih problema, predlagali rješenja te osmislili kako pridonijeti njihovu ublažavanju.

Klimatski murali uskoro u Sisku i Zagrebu

Cilj tih aktivnosti je temu klimatskih promjena približiti djeci i mladima te o njoj osvijestiti i širu javnost, a nakon Osijeka i Rijeke, klimatski murali bit će oslikani u Sisku i Zagrebu.

Ekonomska savjetnica u Predstavništvu Europske komisije u Hrvatskoj Hana Huzjak izjavila je da je nedavna snažna bujična poplava u Rijeci pokazala da su posljedice klimatskih promjena sve izraženije.

„Jasno je da klimatske izazove više ne možemo ignorirati. Europska unija već provodi svoju klimatsku strategiju, Europski zeleni plan, kako bi europsko gospodarstvo postalo klimatski neutralno do 2050., a nužno je da se aktiviramo i kao pojedinci“, istaknula je.

Vladimir Tomić – Mosk iz kolektiva „Graffiti na gradele“ rekao je da je mural projekcija vizije budućnosti planeta u kojoj je zbog čovjekova djelovanja ekosustav morao biti izoliran pod staklenim zvonom kako bi bio zaštićen i spašen.

„Stablo kao simbol prirode raste i prilagođava se, proizvodi svoju energiju te stvara nove uvjete za život. Iako ne možemo predvidjeti put kojim će se priroda razvijati u novonastalim uvjetima, ona će vjerojatno ipak preživjeti u nekom obliku. No trebamo se zapitati – pod koju cijenu i hoće li u tom svijetu biti mjesta za čovjeka,“ objasnio je.

Važne su promjene u svakodnevici - isključiti rasvjetu u prostoriji u kojoj se ne boravi i ići na posao biciklom 

Osim klimatske, za učenike je organizirana i „graffiti“ radionica u sklopu koje su se učenici i sami okušali u izradi zajedničkog grafita odaslavši poruku da Zemlju moramo zaštititi jer je „naš planet – naša budućnost“.

Sve te aktivnosti dio su inicijative Europski klimatski pakt, koju Europska komisija provodi u 27 zemalja članica EU-a, s ciljem izgradnje održivije Europe, a može se uključiti svatko tko želi dati svoj doprinos borbi protiv klimatskih promjena.

Ambasadorica Europskog klimatskog pakta u Hrvatskoj Gordana Lalić podsjetila je na izreku „Zemlju nismo naslijedili od naših predaka, nego smo je posudili od naših potomaka.“

„Želimo li je očuvati, dobar je početak uvesti promjenu u svakodnevnu rutinu, smanjujući ugljični otisak, primjerice isključiti rasvjetu i uređaje u prostorijama u kojima ne boravimo, racionalnije kupovati, jesti manje mesa ili putovati na posao pješke ili biciklom“ kazala je.

(Hina) xhsup ybdj

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙