Riječ je o logičnom slijedu aktivnosti nakon što je u prvoj polovini godine provedeno 25 zadanih reformi, te je time Hrvatska među državama koje su u tome najučinkovitije i najbrže, ocijenio je premijer.
Kako je rekao u uvodu sjednice Vlade, zahtjeve su EK predale samo još Španjolska i Italija, pa je tako Hrvatska treća zemlja u EU po ispunjavanju reformi u prvom polugodištu 2022.
Na ovaj način, po njegovim riječima, nakon više od 800 milijuna eura avansa, prve tranše od 700 milijuna eura koja je stigla prije nekoliko mjeseci, sada zatražimo drugu tranšu od 700 milijuna eura. Podsjetio je i da su u provedbi natječaji u vrijednosti od 15 milijardi kuna u sklopu NPOO-a.
Kako je najavio, nastavit će se s o provedbom reformi i u ovom semestru, kako bi sredinom idućega polugodišta zatražili dodatna sredstva po dinamici isplate sredstava iz NPOO-a, što će pridonijeti rastu BDP-a.
Iz Mehanizma za oporavak i otpornost Europske unije Hrvatskoj je na raspolaganju oko 5,5 milijardi eura bespovratnih sredstava za financiranje reformi, i s njima povezanih investicija. Reforme i investicije definirane su u NPOO-u, koji je završen krajem travnja prošle godine, Europska komisija usvojila ga je u srpnju, a već u rujnu prošle godine Hrvatskoj je isplaćeno 818 milijuna eura predujma.