Suradnja kineskih i europskih tvrtki na projektu "nam daje inspiraciju da zemlje različitih povijesniih i kulturnih nasljeđa mogu udružiti svoje snage u solidarnoj suradnji", rekao je kineski premijer te ocijenio da je Pelješki most pokazao obostrane koristi "komplementarne suradnje Kine i EU-a".
Pelješki most "osim što je most promicanja prijateljstva Kine i Hrvatske, i odraz je suradnje Kine i EU-a", zaključio je u svom obraćanju okupljenima putem video snimke..
"Kina i EU su sveobuhvatni strateški partneri. Kina uvijek pristupa odnosima s Europskom unijom dugoročno i na strateškoj razini, rado vidi jedinstvenu i prosperitetnu Europu, stalno se zalaže za suradnju i međusobno učenje na temelju međusobnog uvažavanja i ravnopravnosti, što odgvoara suštinskim i dugoročnim interesima Kine i EU-a", poručio je europskim partnerima.
Li Keqiang je ustvrdio da, iako je svijet izložen ozbiljnim darima poput pandemije i "geopolitičkih sukoba", gospodarska globalizacija i dalje "nezaustavljiv povijesni trend" i "pravi smjer za ostvarivanje uzajamnih i višestrukih koristi".
"Kina i EU predstavljaju važne politčke snage i vodeće su globalne gospodarske sile. (...) U sadašnjim okolnostima obje strane trebaju zajedno očuvati multilateralni trgovinski sustav utemeljen na pravilima sa Svjetskom trgovinskom oragnizacijom u središtu, kako bismo zajedno gradili otvoreno svjetsko gospodarstvo", poručio je.