„Pravilo jednoglasnosti mora se ukinuti. Tako misli ovaj parlament. To očekuju i građani koji su govorili na Konferenciji o budućnosti Europe”, rekla je izvjestiteljica Nathalie Loiseau tijekom rasprave o izvješću na plenarnoj sjednici u utorak.
Unija se kreće „brzinom one članice koja najviše oklijeva”, upozorila je.
Izvješće o preporuci Vijeću i potpredsjedniku Komisije, odnosno Visokom predstavniku Unije za vanjske poslove, o vanjskoj, sigurnosnoj i obrambenoj politici EU-a nakon ruske vojne agresije na Ukrajinu, usvojeno je s 438 glasova za, 65 protiv, i 94 suzdržanih.
Vijeću i potpredsjedniku Komisije preporučuje se uvođenje glasovanja kvalificiranom većinom za određena područja vanjske politike, primjerice za uvođenje sankcija pojedincima. Preporučuje se roširenje takvog glasovanja na područje vanjske politike u Vijeću kako bi se povećala djelotvornost vanjske politike EU-a, stoji u tekstu izvješća.
David McAllister, drugi izvjestitelj, istaknuo je osam točaka izvješća koje se, među ostalim, odnose na implementaciju Strateškog kompasa usvojenog u ožujku, na osiguravanje potrebnih financijskih sredstava za sigurnosnu politiku i pružanje daljnje podrške Ukrajini.
„Predlažemo slanje oružja i opreme Ukrajini u skladu s potrebama koje su iskazale ukrajinske vlasti te davanje statusa kandidatkinje (Ukrajini) kao jasan politički znak solidarnosti s hrabrim narodom Ukrajine”, rekao je McAllister.
Potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis rekao je da podržava tekst izvješća i da je potrebno poboljšati europsku sigurnost i obranu, a što je „neopravdana ruska agresija na Ukrajinu učinila očitim”.
„Ovo je napad na Europu i na cijeli demokratski svijet. Moramo biti ujedinjeniji i sposobniji djelovati”, naglasio je Dombrovskis.
Potrebno je više i bolje ulagati u obranu, „što znači zajedno i koordinirano”, rekao je Dombrovskis.
Thierry Mariani, francuski zastupnik iz redova krajnje desnice, optužio je izvjestiteljicu Loiseau da „želi uspostaviti diktat Bruxellesa”.
„Nakon što smo izgubili stratešku neovisnost, sada želite da nas Bruxelles vodi u ratove, sankcije i da nemamo pravilo jednoglasnosti. Ovdje je riječ o velikim rizicima i vi riskirate tako što dopuštate ukrajinskom predsjedniku (Volodimiru Zelenskiju) da daje lekcije i Parizu i Berlinu”, poručio je Mariani.
Poljski zastupnik iz redova konzervativaca Witold Jan Waszczykowski rekao je da je zaključak izvješća neprikladan u doba rata koja mora biti „vrijeme za jedinstvo”.
„U vrijeme rata nema vremena za eksperimente, nema vremena za emancipaciju od transatlantske suradnje i nema vremena za federalističke eksperimente poput kvalificirane većine. Bez kvalificirane većine već smo usvojili šest paketa sankcija, no ne možemo prihvatiti slanje oružja Ukrajini”, rekao je Waszczykowski.
Prvotni naziv izvješća koristio je izraz „ruska invazija na Ukrajinu”, što je izvjestitelj McAllister prije glasovanja odlučio promijeniti u „ruska vojna agresija" kako bi bio u skladu s jezikom nedavno usvojenih tekstova.