Riječ je o programima učenja, socijalizacije i terapije za korisnike s intelektualnim teškoćama koji, izlaskom iz školskog sustava, teško nalaze prilike za druženje, rad i uključivanje u zajednicu.
"U Ozani i po završetku školovanja nastavljaju razvijati vještine za što veću samostalnost. Ovdje nalaze svoje mjesto, sigurnost i društvo, ali i svrhu, što je važno za ispunjen život", istaknula je tajnica udruge Sandra Kerovec.
Kroz programe Ozane u protekla tri desetljeća prošlo više od 120 djece s teškoćama u razvoju i 70-ak mladih i odraslih s invaliditetom o kojima je brinulo desetak stručnjaka.
Udruga je 2002. osnovala i ustanovu OZANA – Dnevni centar za rehabilitaciju i radne aktivnosti gdje korisnici uče brinuti o sebi i zdravlju, pripremati jednostavnija jela, sudjeluju u plesnim, glazbenim i terapeutskim aktivnostima - štrikanju, pletenju, tkanju i filcanju vune.
Ravnateljica Centra Ozana Barbara Sajko rekla je da su morali obustaviti predškolski program zbog poteškoća s održivošću jer je u Gradu Zagrebu obustavljen javni poziv na koji su se godinama javljali, no, izrazila je uvjerenje da je to privremena situacija.
Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak uputila je poruke podrške i najavila dolazak u Ozanin Štrikeraj cafe već idućeg tjedna, gdje je česta i rado viđena gošća.