Izvješće hrvatskog eurozastupnika Tonina Picule o napretku Crne Gore usvojeno je u Odboru za vanjske poslove EP-a sa 64 glasa za, sedam protiv i četiri suzdržana glasa.
"Crna Gora je predvodnik politike proširenja u praksi i ta činjenica se ne smije zanemariti kada se raspravlja o ubrzanju procesa dodjeljivanja kandidacijskih statusa i pristupanja Europskoj uniji. U isto vrijeme treba naglasiti da od prošlog godišnjeg izvješća Crna Gora gotovo nije napredovala na svom eurointegracijskom putu i nažalost, nijedno poglavlje nije zatvoreno od 2017. godine”, istaknuo je Tonino Picula prilikom predstavljanja izvješća.
Ovo je njegovo drugo izvješće o napretku zemlje otkako obavlja dužnost stalnog izvjestitelja.
U izvješću je još jednom izražena kontinuirana podrška EP-a europskoj integraciji Crne Gore i njenim građanima koji u iznimno visokom postotku podržavaju članstvo u Europskoj uniji.
Međutim, konstatirane su i sve prepreke napretku i provođenju reformi.
“Izvješće je ujedno i izraz jedinstvenog stava proeuropskih političkih grupa u Europskom parlamentu o nedostacima koje treba ubrzano otklanjati, ali i nade da se nova vlada neće suočavati s problemima stare, što podrazumijeva njenu veću operativnost i kontinuiranu podršku Skupštine", rekao je Picula.
Dodao je kako pregovaračka struktura dulje vrijeme nije bila funkcionalna, a kako bi se napredak ostvario, potreban je kompletan i učinkovit pregovarački tim.
U Izvješću je naglašena zabrinutost zbog stalnih političkih napetosti unutar izvršne i zakonodavne vlasti, nedostatnog napretka u reformi pravosuđa i zbog raširenosti korupcije - dvije ključne reforme za koje je potrebna zakonodavna potpora, kao i ograničen napredak u području slobode medija, u borbi protiv dezinformacija, govora mržnje, uznemiravanja na internetu, politički pristranog izvješćivanja te stranog utjecaja u crnogorskim medijima.
Pozdravljen je, međutim, određeni napredak ostvaren u borbi protiv organiziranog kriminala i u međunarodnoj policijskoj suradnji i kontinuirano i potpuno usklađivanje Crne Gore sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a, što uključuje i sankcije EU-a Rusiji, kao i njezino aktivno sudjelovanje u misijama i operacijama u okviru zajedničke sigurnosne i obrambene politike EU-a.
Izvješće poziva na konstruktivan i uključiv politički dijalog uz predanost svih parlamentarnih stranaka kako bi se postigao napredak u ključnim reformama povezanima s EU-om te kako bi se umjesto bojkotiranja državnih institucija ojačalo njihovo funkcioniranje.