"Danas, cijela je Europa suglasna da treba smanjiti našu ovisnost o ruskim fosilnim energentima", rekla je Von der Leyen u Barceloni sa španjolskim ministrom Pedrom Sanchezom.
"Ključno je postići (europske) klimatske ciljeve i dokinuti ucjenu Kremlja", naglasila je predsjednica Europske komisije u glavnome gradu Katalonije gdje je sudjelovala na ekonomskom forumu.
Dvadeset sedam članica Europske unije želi ojačati energetsku neovisnost Europske unije planom "Repower EU" i u okviru tog plana Von der Leyen je istaknula važnost "transgraničnih projekata kao što je ključna veza između Portugala, Španjolske i Francuske".
Od početka ruske invazije na Ukrajinu Bruxelles nastoji smanjiti svoju ovisnost o ruskom plinu i okrenuti se drugim izvorima, posebno ukapljenom prirodnom plinu (LNG).
Ukapljeni plin iz Sjeverne Afrike (iz Alžira) plinovodom bi se prenosio preko Španjolske koja ima šest terminala, zapravo najveću mrežu u Europu.
No uvjet je da plinska mreža na Iberskom poluotoku bude bolje povezana s ostatkom Europske unije, rekla je predsjednica EK-a.
Španjolska za sada ima samo dva priključka na francuske plinovode, u Irunu (pokrajina Baskija) te na lokaciji Larrau u pokrajini Navarri.
Ti plinovodi imaju malen kapacitet isporuka i da bi se taj nedostatak prevlada projekt plinovoda MidCat lansiran je 2013. između Katalonije, sjeveroistočne španjolske pokrajine i Francuske.
No radovi su prekinuti od 2019., zbog nesuglasica u financiranju projekta kojemu se protive oporbeni ekološki pokreti.
Španjolska vlada i Europska komisija rekle su da su spremne ponovno pokrenuti projekt koji bi trebao stajati više od 440 milijuna eura.
Madrid, s druge strane, inzistira na tome da cijenu radova ne plaćaju španjolski porezni obveznici jer je projekt namijenjen potrošačima u ostatku Europe.