Gradonačelnik Damir Mandić rekao je da se time nastavlja intenzivna uspostava infrastrukture za novi sustav gospodarenja otpadom, a s njom ide i mijenjanje starih navika i podizanje odgovornosti prema okolišu. To ipak podrazumijeva i višu cijenu odvoza otpada, o čemu je počelo jednomjesečno javno savjetovanje.
“Nadam se da će konačna cijena gospodarenja otpadom biti prihvatljiva građanima, ali i da će uz nju sustav gospodarenja otpadom moći funkcionirati”, rekao je Mandić.
Direktor Čistoće Vlatko Ivka poručio je građanima da bi fiksni dio cijene odvoza otpada trebao biti 51 kunu po kućanstvu, a varijabilni dio ovisit će o težini zelene kante, one s miješanim komunalnim otpadom.
“Varijabilni dio ne bi trebao biti veći od 20 i koju kunu, ali samo ako se u nju neće odbacivati plastiku, papir i biootpad, već u žutu, plavu i smeđu kantu, ili u komposter. Tko neće odvajati otpad, to će ga dodatno koštati”, rekao je Ivka.
Uz kompostere, koji će se ovih dana dijeliti po mjesnim odborima i poslije po gradskim četvrtima, ide i uputa o njihovu sklapanju i korištenju, rekao je Ivka i dodao da je to plastični spremnik s odzračnicima kako bi se odloženi otpad (od kuhanja, trava, korov) što lakše razgradio u kompost. Tko želi postupak ubrzati, ima otopina bogatih mikroorganizmima koje ubrzavaju raspadanje biomase.
U Karlovcu je 9715 obiteljskih kuća i planira se nastaviti s podjelom kompostera u svih 12 gradskih četvrti i 26 mjesnih odbora. Voditelj Odjela razvoja Čistoće Marijan Butković smatra da će maksimalno 80 posto kućanstava pokazati interes za kompostiranjem biootpada.
Građani koji žive u stambenim zgradama uglavnom su već dobili smeđe kante za biotpad ili će ih dobiti do kraja svibnja, a sada traje distribucija 100 posto biorazgradivih vrećica, dvije na tjedan po stanu.
“Budu li građani brzo prepoznali važnost odvojenog skupljanja biootpada, pa i njegovo kompostiranje, Karlovac će postati ekološki osviješten grad”, rekao je Butković.