“Sustav trgovanja emisijama koji dobro funkcionira ključan je za postizanje naših klimatskih ambicija do 2030”, istaknuo je izvršni potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans u obraćanju zastupnicima u Europskom parlamentu.
“Svatko tko želi oslabiti funkcioniranje ETS-a produžuje agoniju koja proizlazi iz naše ovisnosti o fosilnim gorivima, uključujući i onim iz Rusije”, upozorio je.
Eurozastupnici su na plearnoj sjednici u Strasbourgu pozvali Europsku komisiju da prati funkcioniranje sustava rezervi i pripremi se za slučaj nepredvidivih vanjskih šokova u budućnosti.
Europski parlament stoga je podržao reviziju rezervi za stabilnost tržišta emisijama s 490 glasova, uz 127 glasova protiv i sedam suzdržanih.
Emisije stakleničkih plinova odnose se uglavnom na emisije ugljikova dioksida i metana koje se oslobađaju izgaranjem fosilnih goriva i u povećanim količinama uzrokuju globalno zagrijavanje.
Kako bi motivirala kompanije da smanje ove emisije, EU je 2003. uspostavila sustav trgovanja emisijama (Emissions trading system, ETS) kojim se kompanijama izdaju dozvole za emisije te se vrši raspodjela točno određenih količina emisijskih jedinica.
EU je 2019. kako bi regulirao tržište uveo sustav rezervi za stabilnost tržišta (Marketing stability reserve, MSR) koji smanjuje ili povećava ukupni broj emisijskih jedinica i tako usklađuje ponudu i potražnju.
Unija sada želi revidirati taj sustav radi prilagodbe novim tržišnim i geopolitičkim okolnostima, ali i zacrtanim klimatskim ciljevima.
Revizija sustava rezervi je i ključan dio plana Fit for 55 kojim EU do 2030. planira smanjiti štetne emisije za najmanje 55 posto u odnosu na razine iz 1990.
Sustav rezervi od ključne je važnosti za adekvatno funkcioniranje tržišta emisijama, jer bi bez tog sustava kompanije bile manje motivirane da smanje štetne emisije, a to bi ozbiljno ugrozilo klimatske ciljeve EU-a.
“Sustav trgovanja emisijama stakleničkih plinova omogućuje kontrolu količine ispuštenih štetnih plinova”, istaknula je za Hinu hrvatska eurozastupnica Sunčana Glavak.
Naime, gospodarski sektori obuhvaćeni ovim sustavom kupuju emisijske jedinice, a ta se sredstva onda usmjeravaju u financiranje zaštite okoliša i smanjenja štetnih plinova, najčešće kroz ulaganja u energetsku obnovu, ugradnju sustava obnovljivih izvora energije te ozelenjivanje proizvodnih procesa, objašnjava Glavak, članica Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane i izvjestiteljica Europskog parlamenta za izvještaj o smanjenju emisija u zrakoplovstvu, koji je dio paketa “Fit for 55”.
Rezerva za stabilnost tržišta uspostavljena je kako bi se moglo fleksibilnije upravljati emisijskim jedinicama te kako bi se otpuštanjem dodatnih jedinica u određenom razdoblju ubrzao oporavak gospodarstva u slučaju šoka, kao što je, primjerice, kriza uzrokovana pandemijom.
“Ovom revizijom postižemo da u rezervi držimo duplo veći iznos emisijskih jedinica, koje možemo otpustiti u prodaju onda kada to gospodarstvu bude trebalo, posebice kada je riječ o ubrzavanju gospodarskog oporavka. Time štitimo i najranjivije građane”, kaže Glavak.
Izvjestitelj Cyrus Engerer (S&D) ispred Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane (ENVI) rekao je da je danas usvojeno “prvo zakonodavno izvješće vezano za paket Fit for 55”.
“Ovime probijamo led za druga takva izvješća, jasno naglašavajući da ne smijemo kompromitirati svoje ambicije. U ovim nepredvidljivim vremenima stabilan sustav trgovanja emisijama ključan je za sva kućanstva i poduzeća u EU-u“, smatra Engerer.
“Radimo i na osiguravanju pravedne tranzicije koja štiti i one najranjivije u našem društvu tako da nitko ne zaostaje”, dodao je.
Eurozastupnici iz lijevih i zelenih klubova, kao i većina iz pozicije centra i desnice, podržali su ovu reviziju, dok krajnja desnica i konzervativniji klubovi smatraju da “ovo ne može doći u gore vrijeme”.
“U ovoj krizi želite ugrožavati naša poduzeća”, smatra zastupnica Catherine Griset iz kluba Identitet i demokracija (ID).
Zastupnik Marek Pawel Balt iz kluba S&D smatra pak da “zelena tranzicija ne smije biti zaustavljena, a ETS je podrška tome”.
Nakon usvajanja izvješća i svog stajališta Parlament počinje pregovore s Vijećem EU-a.