Podzemne vode su za Hrvatsku iznimno važne jer su glavni izvor vode za javnu vodoopskrbu. Više od 90 posto vode koja se zahvaća za potrebe vodoopskrbe u Hrvatskoj dolazi upravo iz podzemnih voda.
Njihovo dobro stanje, kako količinski, tako i stupnjem kvalitete, od velikog je značaja za održivost sustava vodoopskrbe, ističu u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.
Hrvatska je na prvom mjestu u Europi po zalihama pitke vode po broju stanovnika, a procjena količine obnovljivih zaliha podzemnih voda iznosi 22.430.000.000 kubičnih metara na godinu, što znači da raspolaže velikim ukupnim godišnjim količinama vode.
Kvaliteta podzemnih voda na visokoj je razini, a u cilju smanjenja visoke ranjivosti vodnih resursa planiranim ulaganjem u rekonstrukciju sustava smanjuje se negativan sinergijski učinak klimatskih promjena i antropogenog utjecaja na raspoloživost i kvalitetu voda.
U Ministarstvu kažu kako je za očuvanje podzemnih voda nužna međusektorska suradnja. Vode su od esencijalne važnosti za poljoprivredu, akvakulturu, šumarstvo i hidroenergiju, pa treba ograničiti njihovo onečišćenje i druge utjecaje. Zbog toga su važni projekti zaštite voda od onečišćenja, prije svega izgradnje vodnokomunalne infrastrukture.
Gotovo 2,5 milijuna stanovnika imat će poboljšani sustav odvodnje i pročišćavanja
Tako je putem Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020. odobreno 60 projekata ukupne vrijednosti 25,8 milijardi kuna, od čega prihvatljivi troškovi iznose 20,5 milijardi, a EU-ova bespovratna sredstva 14,4 milijarde.
Njihovim dovršetkom će 575.000 stanovnika dobiti pristup zdravstveno ispravnoj vodi iz javne vodoopskrbe, a gotovo 2,5 milijuna stanovnika imat će poboljšani sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda.
Bit će izgrađeno ili obnovljeno 1700 kilometara javne vodoopskrbne mreže i 4100 kilometara mreže javne odvodnje.
Izgradit će se 27 uređaja za pročišćavanje otpadnih voda 3. stupnja i 17 uređaja 2. stupnja pročišćavanja, 13 uređaja bit će nadograđeno na 3. stupanj, a 12 na 2. stupanj. Time će se značajno povećati standard građana te doprinijeti očuvanju voda.
Na raspolaganju su i sredstva u okviru Nacionalnog programa oporavka i otpornosti. Dostupno je 5,25 milijardi kuna bespovratnih sredstava, od čega je 4,06 milijardi namijenjeno za ulaganja u vodnokomunalni sektor.