Ukrajinski paraolimpijci su u glavni kineski grad stigli u gotovo isto vrijeme kada je Međunarodni paraolimpijski odbor (IPC) donio odluku da je ruskim i bjeloruskim sportašima ipak je dopušteno sudjelovati na Zimskim paraolimpijskim igrama u Pekingu unatoč brojnim pozivima da im se zabrani nastup.
Sportaši iz Rusije i Bjelorusije sudjelovat će pod neutralnim nazivom, natjecat će se pod paraolimpijskom zastavom, a njihove medalje neće biti vođene na tablici medalja.
Zatvoreni zračni prostor Ukrajine i poremećeni kopneni promet od početka ruske invazije doveli su u sumnju dolazak ukrajinskih sportaša u Kinu. No, ipak su se uspjeli probiti autobusom do Milana, odakle su letjeli za Istanbul, pa za Peking.
U zrakoplovu za Peking s ukrajinskom delegacijom putovao je i predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora (HPO) Ratko Kovačić koji je imao prilike razgovarati sa svojim ukrajinskom kolegom Valerijem Šuškevičem.
"Svi su u potreseni i u šoku, nitko ne vjeruje da se ovo događa," kazao je predsjednik HPO-a.
"U ukrajinskoj delegaciji je 20 sportaša, u stalnom su kontaktu sa svojim obiteljima i prijateljima, posebno oni koji dolaze iz područja koja su zahvačena ratom," rekao je Kovačić dodavši kako je ponudio svu moguću pomoć Ukrajinskom paraolimpijskom odboru.
Oglasio se i predsjednik IPC-a Andrew Parsons kazavši kako razumije razočaranje onih koji su se zalagali za isključenje ruskih i bjeloruskih sportaša. Međutim, objasnio je da statut IPC-a ne dopušta organizaciji da isključi te sportaše. U svakom slučaju ne prije organizacije glavne skupštine zakazane za kasnije ove godine.
"Ovo je vrlo teško vrijeme za svijet i paraolimpijski pokret", rekao je Parsons pozvavši sudionike Paraolimpijskih igara da se prema "neutralnim sportašima (Rusima i Bjelorusima) ponašaju kao prema bilo kojem drugom sportašu".
"Za razliku od svojih vlada, ovi sportaši i dužnosnici nisu agresori", kazao je dodavši da "IPC neće održavati nikakva natjecanja u Rusiji ili Bjelorusiji do daljnjeg."
Međutim, odluka Boarda IPC-a je izazvala brojne prosvjede. Čelnici njemačkog olimpijskog i paraolimpijskog sporta bili su razočarani zbog odluke vodstva IPC-a.
“Činjenica da se ova dva izaslanstva ne isključuju je neshvatljiva”, rekao je predsjednik Njemačkog paraolimpijskog sportskog saveza Friedhelm-Julius Beucher, žaleći što “nismo imali snage ići dalje od propisa i stati na stranu čovječanstva”.
"Mi se svađamo o pravilima, dok u Ukrajini ubijaju ljude bez ikakvih pravila. Ova odluka šalje lošu poruku," dodao je.
Odluku IPC-a je osudila i Velika Britanija, a britanska tajnica za kulturu Nadine Dorries, koja je odgovorna za sport, rekla je da će se konzultirati s britanskim sportskim tijelima o tome kako najbolje protestirati protiv ove odluke.
"Izuzetno sam razočarana u IPC, ovo je pogrešna odluka i pozivam ih da je hitno preispitaju", rekla je Dorries u priopćenju.
Olimpijski i paraolimpijski odbor Sjedinjenih Država rekao je da je razočaran ishodom.
"Iako možemo suosjećati s teškoćom ove odluke i željom IPC-a da zaštiti prava sportaša na natjecanje, razočarani smo ovim ishodom jer opravdava rusko nepoštivanje ne samo olimpijskog primirja, već i žrtava besmislenog rata", rekao je USOPC.
Na ZPOI u Pekingu nastupit će više od 650 paraolimpijaca iz 51 zemlje svijeta, a hrvatske boje branit će alpinci Damir Mizdrak i Lucija Smetiško, snowboarder Bruno Bošnjak, te nordijac Josip Zima.
Peking će ovom prilikom postati prvi grad na svijetu koji će biti domaćin Ljetnih (2008) i Zimskih (2022) olimpijskih i paraolimpijskih igara.