Ministri koji su se sastali u Lilleu također su se složili s drugim francuskim prijedlogom da se postupno počnu izrađivati planovi kojima bi se reformirala pravila azila u Uniji. Francuski ministar unutarnjih poslova Gerald Darmanin je dodao da se s tim planovima odugovlačilo zbog nesuglasica između država članica.
Pitanja nacionalne sigurnosti, valova migracija i pandemije koronavirusa dovela su do ponovnog pojavljivanja graničnih kontrola unutar područja Schengena, ali i kritika njegovog funkcioniranja.
Time je u pitanje doveden projekt koji je svojedobno bio slavljen kao veliko postignuće Europe u njenoj integraciji nakon Drugog svjetskog rata.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron, obraćajući se europskim ministrima unutarnjih poslova i pravosuđa u srijedu prije sastanka, objasnio je da će takozvano „Šengensko vijeće“ ocjenjivati kako područje funkcionira, ali i donositi zajedničke odluke i olakšati koordinaciju u kriznim razdobljima.
„Ovo vijeće može postati lice snažne, zaštitničke Europe koja je u stanju upravljati vlastitim granicama i stoga i vlastitom sudbinom“, rekao je Macron.
Inauguracijski sastanak vijeća održat će se kada se europski ministri pravosuđa i unutarnjih poslova sljedeći put sastanu 3. ožujka, najavio je Darmanin na tiskovnoj konferenciji.
Prostor Schengena najveće je područje bez granica u svijetu koje omogućuje slobodno kretanje ljudi iz 26 europskih zemalja.