"U proteklih tjedan dana bilježimo određenu stagnaciju broja hospitaliziranih, međutim to je blagi porast u odnosu na protekli tjedan", rekao je Silvio Bašić, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva. Prednjače KBC Rijeka, KB Dubrava i ŽB Čakovec. Ukupna popunjenost postelja je 61 posto.
Tijekom tri tjedna imamo manji interes građana za cijepljenje i stalni pritisak na zdravstveni sustav, gdje je dosta djelatnika zaraženo i izvan radnog procesa, upozorio je Bašić.
Dosad je utrošeno gotovo 5,2 milijuna doza cjepiva, a dodatnom dozom cijepljeno je 806.569 osoba ili 20 posto ukupnog stanovništva.
"Oko 1,5 milijuna ljudi dosada nije imalo nikakav imunološki dodir s virusom, što ostavlja mogućnost za njegovo širenje i pojavu težih oblika bolesti. Omikron ukazuje na dodatno imunološko slabljenje virusa, ali eventualno ukidanje mjera uzrokovalo bi ozbiljne zdravstvene posljedice, poglavito kod starijih građana, u kontekstu ukupne procijepljenosti i trenutačne stagnacije interesa za cijepljenje", kazao je Bašić.
U usporedbi s omjerom procijepljenosti i smrtnosti u drugim zemljama s približnom starošću stanovnika, danas bi u Hrvatskoj, da smo se cijepili kao Italija, vjerojatno imali upola manje umrlih, a u usporedbi sa Španjolskom za 30 posto manje.
Državna tajnica u Ministarstvu unutarnjih poslova Irena Petrijevčanin kazala je kako od 1. veljače vrijede nova pravila za izdavanje i rokove trajanja covid potvrda.
Potvrde temeljem PCR testa i dalje vrijede 72 sata od uzimanja uzorka, temeljem preboljenja 180 dana, a nakon booster doze 365 dana u nacionalnoj uporabi i prilikom prelaska granice.
Potvrde temeljem prve doze cjepiva od sada vrijede samo u nacionalnom zakonodavstvu i s njima nije moguć prelazak granice.
Petrijevčanin je naglasila da se preboljenje ni u jednom slučaju ne priznaje kao booster doza.