Rasprava je organizirana zajedno s Human Rights Film Festivalom (HRFF) i Platformom za međunarodnu građansku solidarnost Hrvatske (CROSOL), uoči dodjele Nagrade Saharov - najvišeg priznanja koje Europski parlament dodjeljuje borcima za ljudska prava i razvoj demokracije.
Dave Elseroad iz Human Rights House Foundationa u Ženevi kazao je da nikad nije bilo teže biti aktivistom za ljudska prava u Rusiji.
„Organizacije civilnog društva poduzimaju velike napore ne bi li nastavile štititi i promicati ljudska prava usprkos nepovoljnim zakonima koji su tamo na snazi. Bilo kakva aktivnost bude proglašena političkom aktivnošću iako se radi o legitimnom djelovanju na području zalaganja za ljudska prava“, dodaje Elseroad.
Teme virtualne rasprave bili su i odnosi Europske unije i Moskve te uloga Rusije u aktualnoj krizi na granici između Bjelorusije i Poljske.
Voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj Violeta Simeonova Staničić podsjetila je na prošlogodišnje dobitnike Nagrade Saharov – demokratsku opoziciju u Bjelorusiji. Nažalost, stanje ljudskih prava u toj se zemlji pogoršalo, a kao primjer navela je slučaj iz svibnja ove godine kada je u Minsku prisilno prizemljen zrakoplov Ryanaira radi uhićenja jednog bjeloruskog oporbenog novinara.
Za ovogodišnjeg je dobitnika izjavila da je nagradu osvojio zbog svoje hrabrosti u borbi za slobodu i demokraciju. Spomenula je i njegove zasluge u razotkrivanju korupcije na najvišim državnim razinama.
O stanju na granici između Bjelorusije i Poljske govorio je Božo Kovačević, bivši veleposlanik Hrvatske u Rusiji. Podsjetio je da je režim bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka destabiliziran nakon zadnjih predsjedničkih izbora. Zbog sumnji u namještanje rezultata, Europska je unija uvela Bjelorusiji sankcije. Lukašenko želi pregovarati o uvedenim sankcijama, a da bi doveo čelnike EU-a za isti stol, koristi se izbjeglicama s Bliskog istoka, smatra Kovačević.
„Pritom cvate biznis trgovine ljudima koji vode organizirane kriminalne skupine. One manipuliraju i igraju se sa ljudskim životima, što je apsolutno neprihvatljivo“, rekao je.
Iako ne može sa sigurnošću reći, postoje indicije prema kojima ruski predsjednik Vladimir Putin stoji iza krize na bjelorusko-poljskoj granici. Kovačević dodaje da Lukašenko ovisi o Putinovoj podršci, a ugledao se i na turskog predsjednika Recepa Erdogana koji je na sličan način ucjenjivao EU tijekom migrantskog vala 2015. godine.
Nagrada Saharov za slobodu mišljenja prvi put je dodijeljena Nelsonu Mandeli i Anatoliju Marčenku 1988., a predstavlja najviše priznanje Europske unije za rad na području ljudskih prava. Nazvana je po sovjetskom fizičaru i političkom disidentu Andreju Saharovu, a uključuje novčani iznos od 50.000 eura.
Ovogodišnji je dobitnik ruski oporbeni političar i antikorupcijski aktivist Aleksej Navaljni. Nagradu će preuzeti njegova kći Daria Navaljna u Europskom parlamentu u Strasbourgu 15. prosinca, budući da je Navaljni u zatvoru.