FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

EK predlaže suspenziju zračnog prometa s Južnom Afrikom zbog nove varijante virusa

Autor: Slavko Vukadin

BRUXELLES, 26. studenoga 2021. (Hina) -  Europska komisija je u petak predložila državama članicama EU-a da obustave letove iz Južne Afrike i drugih zemalja u kojima je otkrivena nova varijanta koronavirusa.

“Zračni promet s tim zemljama treba suspendirati dok ne otkrijemo kakvu opasnost predstavlja nova varijanta. Putnici koji se vraćaju iz tih područja moraju poštovati stroga pravila karantene”, izjavila je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.

“Znamo da mutacije mogu dovesti do pojave i širenja još zaraznijih varijanti koje se mogu proširiti diljem svijeta u nekoliko mjeseci. Sada je važno da svi u Europi djelujemo brzo, odlučno i jedinstveno”, dodala je šefica Komisije.

Istaknula je da je EU sklopila ugovore s proizvođačima prema kojima oni moraju odmah prilagođavati svoja cjepiva novim varijantama čim se pojave.

Pozvala je građane da cijepe, ako to još nisu učinili, da poštuju pravila koja pomažu u suzbijanju virusa i preporučila cijepljenje booster dozom, koja “pruža još bolju zaštitu”.

Belgija je prva europska zemlja u kojoj je otkriven prvi slučaj nove varijante koronavirusa, koja je prvi puta zabilježena u Južnoafričkoj Republici.

Ta varijanta je otkrivena kod putnika koji se vraćao u Belgiju iz Egipta 11. studenoga. Osoba je prve simptome razvila 22. studenoga.

Velika Britanija upozorila je u petak da je nova varijanta koronavirusa koja se širi u Južnoafričkoj Republici razlog za veliku zabrinutost i da je znanstvenici smatraju najznačajnijom do sada jer bi cjepiva mogla biti manje učinkovita.

Velika Britanija već je zabranila letove iz JAR-a i susjednih zemalja te je od britanskih turista koji tamo borave zatražila da odu u karantenu nakon povratka. 

Tu je odluku u petak donijela i Italija i najavila Španjolska.

 

(Hina) xsv ymaš

An unhandled error has occurred. Reload 🗙