Pozitivne životinje uzorkovane su radi pojave kliničkih znakova bolesti te epidemiološke poveznice s covid-19 oboljelom osobom, a pretražene su u okviru provedbe Programa praćenja proširenosti infekcije virusom SARS-CoV-2 u životinja te utvrđivanja uloge životinja u epidemiologiji covida-19 na području Hrvatske, navodi se u priopćenju.
Ministarstvo podsjeća da za sada, prema tumačenjima Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE), nema dokaza da kućni ljubimci imaju značajnu ulogu u širenju koronavirusa na ljude te se stoga rizik od širenja bolesti na ljude smatra vrlo niskim.
Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede u suradnji s Veterinarskim fakultetom prepoznala je značaj i važnost praćenja proširenosti infekcije koronavirusom u životinja te se tijekom 2021. godine u tu svrhu i provodi Program praćenja proširenosti infekcije.
"Bez obzira na to što nema epidemioloških pokazatelja da kućni ljubimci sudjeluju u širenju infekcije na ljude, i dalje se preporučuje da osobe za koje postoji sumnja ili u kojih je potvrđeno da su oboljele od covida-19 izbjegavaju bliski kontakt sa svojim kućnim ljubimcima te brigu o istim povjere drugoj osobi do ozdravljenja", savjetovali su iz Ministarstva.
Preporučuje se primjena dobre higijenske prakse i nošenje zaštitne maske za lice. Životinje vlasnika zaraženih virusom covidom-19 trebale bi se držati u zatvorenom prostoru, sukladno epidemiološkim mjerama koje se primjenjuju i na oboljele osobe.
Također, kao dio dobre opće prakse, pri rukovanju i njezi životinja potrebno je provoditi osnovne higijenske mjere uključujući pranje ruku nakon rukovanja i boravka sa životinjama, hranom za životinje, kao i izbjegavanje ljubljenja, lizanja od strane životinja ili dijeljenja iste hrane.
Ministarstvo poljoprivrede redovito prati informacije koje o koronavirusu u životinja objavljuje OIE te će u slučaju bilo kakvih novih spoznaja o tome odmah obavijestiti struku i javnost.