Istaknuo je kako su radovi koje su radile tvrtke, a koje su svoj posao odradile nesavjesno, u manjini.
"Od 617 kuća imali smo dvije, tri manje pritužbe koje smo riješili. Imamo 1.051 dovršenih projekta sa suglasnosti vlasnika. Svaka tvrtka koja će zbog nepristupanja poslu ili nekvalitetnog izvršenja posla, doći u situaciju raskida ugovora, neće više moći, dvije godine po Zakonu o javnoj nabavi, participirat ni na jednom poslu”, naveo je u priopćenju državni tajnik Hanžek, koji je danas bio u Sisku.
Ponovio je da se stradalnici koji imaju pritužbe, mogu javiti na Središnji državni ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje. Zbog toga je otvoren i centar Ureda za obnovu u Petrinji, na Trgu Stjepana Radića 8, a informacije se mogu dobiti i na brojeve telefona 044/555-292 ili 044/555-298.
Hanžek kaže kako je javna nabava stvar povjerenja i stvar profesionalnog odnosa.
"Mi smo u situaciji da dvije tvrtke već preko mjesec dana pokušavamo uvesti u posao. Očito nemaju radnika i bit ćemo prisiljeni primijeniti malo restriktivniju odredbu javne nabave i raskidati ugovore. Isto tako imamo i tvrtke koje nekvalitetno odrađuju svoj posao. Zato je pri sklapanju svakog ugovora bitna i suglasnost vlasnika", rekao je,
"Kašnjenja također ima", dodaje Hanžek, "stoga ćemo primjenjivati i negativne reference i penale kao i sve odredbe koje možemo koristiti da se takve tvrtke više ne javljaju na posao, odnosno da svima pokažemo kako vlasnicima tako i samom graditeljskom sektoru da moraju vrlo ozbiljno pristupati. Tu smo da kontroliramo sve procese.
Državni tajnik podsjetio je da Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje provodi šest programa obnove na potresom stradalom području. To su nekonstrukcijska i konstrukcijska obnova, izgradnja zamjenskih obiteljskih kuća i zamjenskih stambenih zgrada, izrada projekta za cjelovitu obnovu središta Petrinje te kupnja postojećih stambenih jedinica odnosno obiteljskih kuća koje se ne koriste, kao i što brže rješenje problema korisnika kontejnera.
Do sada je zaprimljeno sveukupno 7.432 zahtjeva. Na području Sisačko – moslavačke županije 6.788, Karlovačke županije 479 i Zagrebačke 165 zahtjeva.
Operativni koordinatori potpisali su 21 ugovor s pet tvrtki, projektanti koji vode nadzor ostvarili su 85 ugovora s 30 tvrtki, a aktivnih izvođača radova na terenu ima 39, s kojima je potpisano 82 ugovora.
Broj kuća u programu koje su raspoređene projektantima je 3.006, izrađeno je 1.051 elaborata.
Prema posljednjim informacijama u rad je uvedeno 704 izvoditelja a završeno je 617 kuća.