Priznanje za njihov znanstveni rad dolazi u trenutku kada zvona u svijetu snažno zovu na uzbunu zbog klimatskih promjena i u jeku priprema za samit o klimi COP26 u škotskome gradu Glasgowu krajem listopada koji bi trebao donositelje odluka potaknuti da učine više za spas planeta.
Stručnjaci za meteorologiju Syukuro Manabe, rođen u Japan prije 90 godina, a danas stanovnik Sjedinjenih Država i Nijemac Klaus Hasselmann (89), dijele polovinu nagrade jer su "izradili fizikalni model klime na Zemlji i kvantificirali varijabilnost te predvidjeli na pouzdan način globalno zatopljenje", objasnio je svoju odluku Nobelov odbor.
Švedski odbor odaje priznanje Manabeu koji je 60-ih godina udario temelje djelovanju plinova s učinkom staklenika čime je pokazao da razine CO2 u atmosferi odgovaraju rastu temperature na Zemlji.
Hasselman, koji živi u Hamburgu, nagrađen je jer je uspostavio pouzdane klimatske modele unatoč velikim meteorološkim varijacijama.
Talijan Parisi nagrađen je odvojeno kao znanstvenik koji je "otkrio interakciju poremećaja i oscilacija fizikalnih sustava". Otkrio je "skrivena pravila" iza prividno slučajnih kretanja i kovitlanja plinova ili tekućina".
Ti su radovi "među najvećim doprinosima" teoriji kompleksnih sustava, navodi žiri.
"Ovogodišnja nagrada odaje priznanje novim metodama koje omogućuju da ih se opiše i predvidi njihovo dugoročno ponašanje", ističe Švedska kraljevska akademija znanosti.
Manabe je danas na Sveučilištu Princeton u SAD-u, Hasselmann radi na Institutu Max Planck za meteorologiju u Hamburgu, a Parisi na Sveučilištu Sapienza u Rimu.