“Uspješni smo u financiranju cesta. Međutim, nema smisla da Europa gradi savršenu cestu koja će povezivati rudnik bakra u kineskom vlasništvu s lukom u kineskom vlasništvu”, rekla je von der Leyen u govoru o stanju Unije na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta.
“Moramo biti pametniji kada je riječ o takvim ulaganjima. Zbog toga ćemo uskoro predstaviti novu strategiju povezivosti pod nazivom Global Gateway. U okviru nje izgradit ćemo partnerstva sa zemljama iz cijelog svijeta. Želimo uložiti u kvalitetnu infrastrukturu koja će povezivati robu, ljude i usluge diljem svijeta”, istaknula je predsjednica Komisije.
Kao prekretnicu u novom pristupu, von der Leyen navodi indo-pacifičku strategiju EU-a, pokrenutu u travnju ove godine. Ta regija postaje sve važnija za europskog blagostanje i sigurnost, iz koje neki autokratski režimi pokušavaju proširiti svoj utjecaj, dodaje predsjednica Komisije.
U indo-pacifičkoj regiji živi 60 posto svjetskog stanovništva koje proizvodi 60 posto svjetskog BDP -a. Očekuje se da će do 2030. velika većina, 90 posto, od 2,4 milijarde novih pripadnika srednje klase koji ulaze u globalno gospodarstvo živjeti u Indo-Pacifiku.
“Primijenit ćemo pristup temeljen na vrijednostima koji će našim partnerima ponuditi transparentnost i dobro upravljanje. Želimo stvarati veze, a ne ovisnost”, kaže von der Leyen.
Jedan od primjera takvog novog pristupa povezivosti jest polaganje podvodnog optičkog kabla koji povezuje Portugal i Brazil.
U okviru nove strategije krenut će se u zajedničko ulaganje s Afrikom kako bi se stvorilo tržište zelenog vodika koje povezuje obje obale Sredozemlja.
“Želimo da Global Gateway postane zaštitni znak koji će uživati povjerenje u cijelom svijetu”, rekla je von der Leyen.
U tom kontekstu, ona je istaknula da se globalna trgovina ne smije odvijati na štetu na štetu ljudskog dostojanstva i slobode.
Stoga je najavila da će Komisija predložiti da se na europskom tržištu zabrane proizvodi koji su proizvedeni prisilnim radom.