Nova tri restorana koja su dobila zvjezdicu Michelina su Nebo u Rijeci (u sklopu hotela Costabela Hilton) te Alfred Keller u Malom Lošinju i Agli Amici u Rovinju.
Time su se pridružili već 'poznatoj sedmorici', restoranima koji su zadržali svoje zvjezdice - Boškinac u Novalji, LD Terrace u Korčuli, Pelegrini u Šibeniku, 360º u Dubrovniku, Monte u Rovinju, Noel u Zagrebu i Draga di Lovrana u Lovranu.
Osim zvjezdica, Michelin je za sedam novih restorana u Hrvatskoj ove godine dodijelio i svoje posebne oznake "Bib Gourmand" za kvalitetne menije po pristupačnim cijenama, pa je sada takvih restorana ukupno 13.
Novi s tom oznakom su restorani Konoba Mate (Korčula), Dunav (Ilok), Konoba Fetivi (Split), Izakaya by Time (Zagreb), Vuglec Breg (Krapina), Konoba Malo Selo (Buje) i Alla Beccaccia (Valbandon).
Svi su ti restorani i u novom izdanju Michelinovog vodiča za Hrvatsku za 2021., u kojemu je i novost oznaka "Michelin Green Star", koju su dodijelili restoranu Zinfandel’s u sklopu zagrebačkog hotela Esplanade, što je i potvrda da su tu posebno posvećeni održivoj i ekološki prihvatljivoj gastronomiji.
Brnjac i Staničić: Veliko priznanje i izniman uspjeh
Komentirajući te novosti iz Michelina za Hrvatsku, ministrica turizma i sporta i predsjednica HTZ-a Nikolina Brnjac naglasila je da je uživanje u hrani i piću jedan od najvažnijih dijelova turističkog iskustva, kao i da Hrvatska kao zemlja izuzetno raznolike gastronomije te bogate gastronomske tradicije, koja se nalazi i na popisima nematerijalne kulturne baštine, mora u budućnosti sustavno ulagati u njenu promociju i razvoj.
"Brojna priznanja svjetski poznatih vodiča poput Michelina veliko su priznanje za sve koji kontinuirano rade na unapređenju kvalitete pripreme, prezentacije te stvaranja cjelokupnog gastronomskog doživljaja. U godinama pred nama Hrvatsku želimo pozicionirati kao novu gastronomsku ikonu Europe kroz sustav poduzetničkog i poticajnog upravljanja lokalnim proizvodima, koji odražavaju autentičnost regionalnih gastronomskih identiteta i namirnica, kao i kroz interpretaciju tradicije kroz inovativan i održiv pristup. Ministarstvo turizma i sporta obradit će ovu važnu temu i kroz Strategiju razvoja održivog turizma za razdoblje do 2030.", poručila je ministrica.
Direktor HTZ-a Kristjan Staničić ističe, pak, da je u okolnostima pandemije koronavirusa dodjela novih Michelinovih oznaka izniman uspjeh za cjelokupnu hrvatsku gastronomsku scenu i vrlo važno za hrvatski turizam.
"Hrvatska sada ima 10 restorana s Michelinovom zvjezdicom, odnosno ukupno 79 restorana s nekom od oznaka ovog prestižnog gastronomskog vodiča. Potvrda je to kvalitete hrvatske gastronomije, ali i ukupne turističke ponude u ovom segmentu koji predstavlja jedan od glavnih motiva dolazaka mnogih ljubitelja putovanja po svijetu", kazao je Staničić, čestitavši svim restoranima, dobitnicima tih oznaka.
Ocijenio je i da prisutnost Hrvatske u Michelinovom vodiču znači i njezinu dodatnu promociju i vidljivost, ali i motivacija u nastojanjima da Hrvatska bude istaknuta i međunarodno prepoznatljiva eno-gastronomska destinacija.
Hrvatsku je kao posebno zanimljivu destinaciju za putnike-gurmane ocijenio i međunarodni direktor vodiča Michelin Gwendal Poullennec, napominjući da pruža mogućnosti uživanja u autentičnim i raznolikim gastronomskim doživljajima.
"Zemlja lokalnim chefovima nudi domaće proizvode iznimne kvalitete, što ih tjera da iz dana u dan nadmašuju sami sebe", poručio je Poullennec, komentirajući i da je posljednjih nekoliko mjeseci bilo teško za Hrvatsku, ne samo zbog zdravstvene krize, već i zbog potresa.
"Unatoč svim izazovima, hrvatska kulinarska scena raste, osobito na obali i u glavnom gradu. Naši su inspektori uspjeli otkriti profesionalce koji su strastveni i predani svojoj zemlji", zaključio je Poullennec.
Nove oznake Michelina rezultat su tajnog obilaska hrvatskih restorana od strane njihovih profesionalnih inspektora.