Otvarajući raspravu, voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj Violeta Simeonova Staničić rekla je da je panel "Mladi i budućnost obrazovanja" dio aktivnosti koje se održavaju u sklopu procesa Konferencije o budućnosti Europe čiji je cilj omogućiti građanima iznošenje ideja za buduće politike EU-a.
"Europske institucije - Europski parlament, Vijeće i Europska komisija - predani su slušanju javnosti kako bi, prema dobivenim preporukama mogli poduzeti daljnje korake na reformi Europske unije", istaknula je Simeonova Staničić.
Ključno ulaganje u digitalne vještine
Zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak (HDZ) kazala je da bi proces Konferencije o budućnosti Europe naročito trebali iskoristiti mladi te ih je pozvala da se registriraju na višejezičnoj digitalnoj platformi Konferencije i daju svoje primjedbe i prijedloge o temama koje ih najviše interesiraju.
Osvrnula se i na povezanost obrazovanja i tržišta rada te je upozorila da je ulaganje u digitalne vještine ključno kako bi nove generacije mogle pronaći svoje poslove budućnosti u desetljeću digitalne i zelene transformacije.
IDS-ov europarlamentarac Valter Flego također je govorio o digitalnoj tranziciji, napomenuvši kako prolazimo kroz četvrtu industrijsku revoluciju koja utječe na sve segmente života, rada, te društva u cjelini. Spomenuo je ideju širenja bolonjskog procesa na srednjoškolsko obrazovanje kako bi u svim članicama EU-a mladi imali izjednačene prilike i slične razine znanja.
Bedeković: Važna mobilnost u sustavu obrazovanja
Predsjednica saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Vesna Bedeković govorila je o važnosti mobilnosti u sustavu obrazovanja.
U Hrvatskoj je stopa sudjelovanja u programu Erasmus još uvijek niža od prosjeka u EU-u. Ocijenila je kako je to djelomično vezano uz financijske razloge i činjenicu da potpora koja se odobrava pokriva samo jedan dio troškova boravka studenata u inozemstvu. Upravo zato, pojasnila je Bedeković, resorno ministarstvo je proširilo kategorije studenata koji imaju pravo na poseban dodatak na potporu.
Prorektorica Sveučilišta u Puli Mirjana Radetić-Paić predstavila je iskustva Sveučilišta u sudjelovanju u EU programima. Istaknula je da se u proteklih pet godina korištenje EU fondova intenziviralo, posebno na području infrastrukture gdje je gotova svaka prijava bila uspješna.
Uvodne govore na panelu održali su gradonačelnik Pule Filip Zoričić i istarski župan Boris Miletić.
Gradonačelnik Zoričić je mladima poručio da obrazovanje, kultura i sport mogu mijenjati svijet te obrazovanje treba biti „nadpolitička tema“ dok je župan Miletić govorio o potrebi većeg ulaganja u znanje i znanost, među ostalim i kako bi se zaustavio odlazak mladih iz Hrvatske.