Prije EU-a, avione za gašenje požara Turskoj su poslali Rusija, Ukrajina, Azerbajdžan i Iran.
Putem europskog Koordinacijskog centra za odgovor na hitne situacije (ERCC) u Tursku su poslana dva španjolska kanadera i jedan kanader iz Hrvatske.
Premijer Andrej Planković je u nedjelju objavio kako je Hrvatska spremna pomoći Turskoj slanjem jednog kanadera, istaknuvši da Zagreb cijeni pomoć koju mu je uputila Turska nakon potresa u prosincu na području Petrinje i Siska.
Europska komisija je priopćila da je "Unija solidarna s Turskom u ovom izrazito teškom trenutku te je u mislima s turskim narodom i onima koji su u požaru izgubili svoje bližnje, kao i s hrabrim vatrogascima koji se bore protiv razornih vatrenih stihija".
Od 130 požara koji su izbili prije šest dana, sedam je još aktivno, objavila je turska Uprava za šume.
Zbog požara koji prijete gradovima u Antaliji, od Bodruma do Marmarisa, iz hotela je evakuirano više stotina turista, a također je iz svojih domova evakuirano lokalno stanovništvo.
Uz 4000 vatrogasaca, u gašenjima požara sudjeluju i brojni dobrovoljci.
Ovo su najgori požari u Turskoj u posljednjem desetljeću. Ove je godine u požarima spaljeno gotovo 95.000 hektara zemljišta, dok je u razdoblju od 2008. i 2020. prosjek iznosio 13.516 hektara.
Predsjednik Recep Tayyip Erdogan sve je više na udaru kritika zbog lošeg upravljanja tom prirodnom katastrofom, a posebno ga se optužuje da Turska, zemlja u kojem je jedna trećina teritorija pod šumama, ne raspolaže s dovoljno aviona za gašenje požara.
Najviše kritika upućuje mu oporbena socijaldemokratska Narodna republikanska stranka (CHP).
Turska vlada obećala je obnoviti oštećene kuće i dati odštetu za gubitke u područjima pogođenih požarima.