Iz GONG-a navode da su građani Zagreba prijavili distribuiranje letaka jednog kandidata kao oblik kršenja izborne šutnje, a iz Vukovara, Petrinje i Trilja primili su dojave građanki o sms i WhatsApp porukama i telefonskim pozivima da se glasa za određene kandidate.
"Neujednačena pravila o izbornoj šutnji za različite vrste izbora, doprinose zbunjenosti i nerazumijevanju od strane birača, ali i medija koji izvještavaju o izborima. Obaveza šutnje na lokalnim izborima odnosi se i na fizičke osobe i njihove profile na društvenim mrežama, što, smatramo nije dovoljno poznato”, upozoravaju stoga iz GONG-a.
U povodu upita građanki oko procedura glasanja za osobe koje ne mogu doći na biračka mjesta zbog bolesti, GONG smatra da Državno izborno povjerenstvo (DIP), kao i gradska i općinska povjerenstva, trebaju bolje informirati i educirati birače oko mogućnosti dolaska biračkih odbora kod kuće, za bolesne i teško pokretne osobe, kao i one u samoizolaciji.
Tehničke upute za provođenje izbora koje za svake izbore objavljuje DIP i kojima se služe izborna povjerenstva i birački odbori, često nisu objavljeni u strojno pretraživim formatima, već kao skenirani dokumenti što otežava nalaženje informacija u njima, napominju u priopćenju u povodu održavanja drugog kruga lokalnih izbora.