“Unatoč donesenoj odluci o zaštiti objekata od grafita, fasade glavnoga grada sve su više uništene grafitima, a odluka je, očito, još jedno mrtvo slovo na papiru”, poručio je Uhlir na konferenciji za novinare.
Podsjetio je da je Grad Zagreb 2017. donio Odluku o zaštiti objekata od grafita, kojom je predviđeno da će sufinancirati troškove uklanjanja grafita i nabavu kamera za video-nadzor uličnog pročelja zgrada, te da će sufinancirati troškove za nanošenje zaštitnog antigrafitnog premaza. No, dodao je, nakon donošenja te odluke, po tom se pitanju nije dogodilo ništa.
Uhlir je izvijestio i da su, prema istraživanju Instituta za turizam, od prije nekoliko godina, dva najveća nedostatka Zagreba kao turističke destinacije upravo stare fasade i grafitima uništena pročelja zgrada.
“Pored brojnih problema u Gradu Zagrebu, i neuređene fasade su primjer kako se 20 godina zanemarivao grad. Fasade su lice svakog grada, na njima se vidi koliko Gradska uprava brine o svojem gradu”, poručio je Uhlir.
Podsjetio je i na propalu akciju uređenja fasada.
U Zagrebu je 2017. pokrenuta akcija uređenja fasada na koju se javilo se oko 4000 zgrada. Nakon obećanja da će se godišnje u proračunu za te poslove odvajati 400 milijuna kuna, već 2018. u proračunu se nalazilo samo 20 milijuna kuna , a 2019. samo 10 milijuna za te namjene, naveo je.
Rješenje za zaštitu od grafita je, kaže Uhlir, pojačani nadzor komunalnih redara i veće kazne, ali i kontinuirano skidanje grafita s već išaranih pročelja te novih fasada