FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Socijalna slika Zagreba: Nastavljen rast broja stanovnika i nezaposlenosti

Autor: Dubravka Grubišić

ZAGREB, 24. ožujka 2021. (Hina) - Komparativna socijalna slika Zagreba 2019. - 2020. pokazuje nastavak rasta broja stanovnika, useljavanje uglavnom mlađeg stanovništva i rast nezaposlenosti, rečeno je u srijedu na predstavljanju dokumenta sa socijalnim indikatorima i pokazateljima kvalitete života u Zagrebu.

Komparativnu sliku Zagreba izradilo je Socijalno vijeće Grada Zagreba i CERANEO - Centar za razvoj neprofitnih organizacija u suradnji s Gradskim uredom za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom.

Naglasak na izazovima nošenja sa covid krizom i potresima

Ovogodišnja socijalna slika Zagreba stavila je naglasak na izazove nošenja sa socijalnim učinkom covid-19 krize i potresa u Zagrebu, istaknuo je profesor na katedri socijalne politike na Pravnom fakultetu Gojko Bežovan.  

“Tematizirali smo što se zapravo Zagrebu dogodilo u proteklih godinu dana u okolnostima potresa i covid krize. Grad je izdvojio dodatna sredstva za tu svrhu, socijalne prilike su stabilne, ali jasno je da nam ostaju brojni socijalni izazovi”, kaže Bežovan. 

Ključni trendovi pokazuju da se u Zagrebu konstantno bilježi povećanje broja stanovnika. U 2019. godini broj stanovnika iznosio je 807.254, što je 0,34 posto više nego prethodne godine. Zagreb je imigracijsko područje u koje se doseljava uglavnom mlađe stanovništvo.

U Zagrebu je 2019. godine sklopljeno 3808 brakova, dok je u isto vrijeme zabilježeno 1430 pravomoćno razvedenih brakova.

Također, podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje pokazuju da je prosječna nezaposlenost na području Zagreba porasla s 15.957 osoba u 2019. na 18.902 osobe u 2020. godini, a nešto više od polovice nezaposlenih su osobe sa završenom srednjom školom. 

Također, Grad Zagreb bilježi najnižu stopu rizika od siromaštva u Hrvatskoj od 9,8 posto, iako taj broj nije zanemariv. 

“Dvostruki izazov pandemije i potresa kao elementarne nepogode ili pak prirodne katastrofe stavio je pred Zagreb od početka 2020. brojne zadatke u pogledu stanovanja i stambenog zbrinjavanja”, navodi se u analizi.

S jedne strane, blokada gospodarstva vidljiva je u određenim negativnim trendovima na tržištu nekretnina, a s druge strane, problem sanacije potresom pogođenih stambenih zgrada smanjuje kvalitetu života i povećava nesigurnost stanovanja. 

Obnašateljica dužnosti gradonačelnice Jelena Pavičić Vukičević rekla je da socijalna slika služi kako bi se na temelju nje i stvarnih potreba građana kreirali programi koji će im pomoći  u svakodnevnom životu. 

Pavičić Vukičević: Naše društvo ostat će inkluzivno

“Naše društvo je inkluzivno i mora tako ostati, mora uključiti sve, od najstarije populacije do mladih obitelji i osoba s invaliditetom”, istaknula je.

Podsjetila je kako je radi zaštite najranjivijih socijalnih skupina Grad podigao cenzus za ostvarivanje mjesečnih novčanih pomoći s 1500 na 1700 kuna, što je jednoglasno podržala Gradska skupština na svojoj posljednjoj sjednici. 

“Već ove godine uskrsnicu, ali ostale programe i mjere, umjesto 6500 korisnika primat će ukupno 12.000 umirovljenika”, poručila je.

Upitana je li ta odluka, kao i ona o podmirenju režijskih troškova građanima koji su nakon potresa smješteni u kontejnere, svojevrsna kupovina glasova uoči lokalnih izbora, Pavičić Vukičević odgovorila je da Gradska uprava neće stati unaprjeđivati socijalni standard građana, makar ih optuživali za sudjelovanje u kampanji.

“Što se tiče plaćanja struje za osobe u kontejnerima, obratili smo se Vladi i tražili da se građani Zagreba tretiraju jednako kao građani na Banovini. To se nije dogodilo, pa smo iz tog razloga odlučili platiti struju”, kazala je.

(Hina) xdgru ymd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙