To se uklapa u silazni trend epidemije, a većina od 23 testirane osobe imala je izražene simptome, koji su kompatibilne s covidom-19, što znači da su bili oboljeli od neke druge bolesti i to je dobar znak, rekao je glavni epidemiolog županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dobrica Rončević.
Ozdravilo je 109 osoba, smanjio se broj aktivnih slučajeva covida-19 na 784 i taj broj je u padu već drugi tjedan, a smanjuje se i pritisak na bolnički sustav.
U bolnici se nalazi 77 oboljelih od covida-19, četiri osobe su na respiratoru, a treći dan za redom u županiji nema umrlih od covida-19.
Rončević rekao da je do danas u Primorsko-goranskoj županiji s prvom dozom procijepljeno 4390 osoba, u većini korisnika domova za starije, zatim zdravstvenih i djelatnika u socijalnoj skrbi.
Naveo je da se cijepljenje prvom dozom nastavlja u okolnostima manjka cjepiva, da bi puno više cijepili da ima više cjepiva te da određenu količinu cjepiva treba i čuvati jer se danas nastavlja i cijepljenje drugom dozom.
Najavio je da će, sukladno uputama Ministarstva zdravstva, ovoga tjedna početi testiranje organizacije sustava za masovno cijepljenje kroničnih bolesnika i starijih osoba, a onda, kada to okolnosti i količine cjepiva budu dopuštale, i ostalog stanovništva.
Cijepljenje će s organizirati u srijedu i četvrtak u prostorijama Doma zdravlja tako da će liječnici obiteljske medicine ocijeniti prioritete i napraviti liste pacijenata. Svaki obiteljski liječnik s područja Rijeke će moći odabrati jednog prioritetnog pacijenta i uputit ga na cijepljenje u jedan od dva lokaliteta.
Došli smo do zaključka da bi nam takva organizacija u budućnosti bila optimalna, upravo kako bismo racionalno koristili cjepivo i kako bismo pomogli dionicima zdravstvenog sustava da uz najmanja naprezanja polučimo najbolji rezultat što se tiče racionalnog trošenja cjepiva i njegove dostupnosti, rekao je i dodao da sve to ovisi o količinama cjepiva koje će biti isporučene.
Pozvao je kronične bolesnike i starije osobe da se javne svojim liječnicima kako bi ih mogli uvrstiti na liste i, kada budu stvorene okolnosti, upućivati na cijepljenje.
Na pitanje kada će krenuti masovnije cijepljenje građana, kroničnih bolesnika i ostalih, Rončević je rekao da to ovisi o količini cjepiva koja će biti dostavljena. Računamo s najavljenim dozama do kraja veljače, koje bi trebale dolaziti sličnom dinamikom kao do sada, kazao je dodavši da je o točnim datumima dostave sljedećih količina za sada teško govoriti.
Ravnatelj županijskog Doma zdravlja Vladimir Mozetič rekao je da se s današnjim danom završava prva faza cijepljenja zdravstvenih djelatnika i djelatnika u zdravstvu na razini primarne zdravstvene zaštite i izvanbolnične specijalistike, a nakon toga krenut će se u postupno procjepljivanje građana.
Cjepni punktovi na području Rijeke će biti u makrocentru Zamet, Ulica Bože Vidasa 2 te u makrocentru Vežica, Ulica Martina Kontuša 18, a termini će biti objavljeni u medijima.
I Mozetič je pozvao građane da se nastave javljati svojim liječnicima obiteljske medicine, kako bi se napravile prioritetne liste osoba starijih od 65 godina i kroničnih bolesnika.
Ova početna faza će nam biti od velike koristi, kako bismo postavili sustav cijepljenja i pokazali način za prijavu osiguranika, zaključio je Mozetič.