"Smatramo da je svima jasno da su građani RH donirali sredstva za obnovu potresom pogođenog područja, a ne za punjenje državnog proračuna. Ističemo da smo već nekoliko puta dopisima i apelima u medijima tražili da se država odrekne naplate PDV-a na donirana sredstva i robe, što je na kraju i učinjeno. Međutim, smatramo da je nužno da se plaćeni PDV vrati na račune humanitarnih akcija", poručuju iz UGP-a.
S vraćenim PDV-om, ističu, mnogobrojne humanitarne udruge i akcije mogle bi pomoći još više ljudi s područja Sisačko-moslavačke županije.
Iz UGP-a navode da su za kupnju 20 stambenih kontejnera dobavljačima platili 173.569 kuna PDV-a, a primjerice tim novcem su mogli kupiti još barem četiri stambena kontejnera.
Podsjećaju da je Ministarstvo financija već najmanje dva puta vratilo uplaćeni iznos PDV-a. Radi se o akciji "Vratimo Palčiće u Petrovu" te nedavno Hrvatskom Caritasu za kupovinu stotinu stambenih modula, a iz UGP-a smatraju da bi jedino korektno bilo to isto učiniti i za druge humanitarne udruge i akcije.
"Građani i tvrtke su humanitarnim udrugama i humanitarnim akcijama donirali oko 20 milijuna kuna s namjerom da ta sredstva budu iskorištena za nabavku kontejnera i obnovu kuća građana koji su ostali bez svojih domova. Ako se ne odobri povrat poreza, svi moramo biti svjesni da će 20 posto doniranih sredstava otići kao PDV u državnu kasu. Apeliramo na ministra financija da u ovom slučaju stavi interes pogođenih građana ispred interesa punjenja državnog proračuna", rekao je izvršni direktor UGP-a Dražen Oreščanin u izjavi koja se prenosi u priopćenju.
Nedavne izmjene pravilnika o Općem poreznom zakonu
Podsjetimo, potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić prošli je tjedan najavio izmjene pravilnika, koje su u međuvremenu stupile na snagu, a kojima obveznici poreza na dodanu vrijednost (PDV) mogu donirati robe i usluge na potresom pogođena područja bez plaćanja PDV-a-
Ta mjera se odnosi isključivo na obveznike PDV-a, dakle one poduzetnike, pravne i fizičke osobe, čiji godišnji prihodi premašuju 300 tisuća kuna, objasnio je tada Marić te ujedno i podsjetio da su novčane donacije uvijek bile oslobođene plaćanja PDV-a.
Ustvrdio je i da se s tom mjerom ne kasni jer obveznici PDV-a imaju rok za podnošenje obrazaca PDV-a za zadnji mjesec prošle godine do 20. siječnja ove.