"Ruski višejezični mediji pod kontrolom države otvoreno se rugaju zapadnim proizvođačima cjepiva, a to je u nekim slučajevima dovelo do apsurdnih tvrdnji da će ta cjepiva pretvoriti ljude u majmune“, napisao je Borrell na svom blogu.
"Te su priče očito usmjerene na države kojima Rusi žele prodati svoje cjepivo Sputnjik V“, dodao je visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku i sigurnost, ne dajući konkretne primjere.
Ruski neovisni fond RDIF koji se bavi promidžbom cjepiva u inozemstvu još nije agenciji Reuters komentirao Borrellovo priopćenje, kao ni rusko ministarstvo zdravlja.
Kada je farmaceutska tvrtka AstraZeneca, koja na lijeku surađuje sa sveučilištem Oxford, u rujnu zaustavila klinička ispitivanja zbog neobjašnjene bolesti volontera, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da je Sputnjik V pouzdaniji jer se temelji na adenovirusu pronađenom u čovjeku, dok je britansko cjepivo "za majmune“.
Ispitivanja cjepiva, koje uz pomoć bioinženjeringa koristi bezopasni virus obične prehlade u čimpanza kako bi ljudske stanice usmjerio na proizvodnju antitijela, nastavilo se nekoliko dana nakon odobrenja agencija za sigurnost lijekova.
Rusija je prošli tjedan poslala prvu pošiljku cjepiva u Argentinu s kojom je sklopila dogovor o dostavi 10 milijuna doza. Moskva je potpisala sporazume s nizom latinoameričkih i azijskih država za cjepivo stoji manje od 20 dolara po pacijentu.