Dvojbe oko učinkovitosti remdesivira pojavile su se nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija prošli mjesec upozorila da se taj lijek ne koristi za liječenje oboljelih od covida-19, neovisno o težini bolesti, samo nekoliko mjeseci nakon što su ga odobrili EU i SAD.
Novi uvjeti za odobrenje u Europi su da pacijent treba "visoki ili niski dotok kisika ili neki drugi oblik neinvazivne ventilacije na početku liječenja", objavila je EMA.
Lijek američke tvrtke Gilead Sciencesa koristi se u Europi za liječenje pacijenata u dobi od 12 i više godina, najmanje težine 40 kilograma koji imaju upalu pluća i potrebna im je pomoć pri disanju.
Europska unija se u listopadu dogovorila s Gileadom o šestomjesečnoj opskrbi lijeka za milijardu dolara.
Istraživanje britanskih znanstvenika je pokazalo da je remdesivir koristan, no studija pod okriljem WHO-a otkrila je da nema dokaza da lijek povećava preživljenje ili smanjuje potrebu za respiratorom, tvrdnja s kojom se Gilead ne slaže.
Nekoliko dana nakon upozorenja WHO-a, Američko društvo za zarazne bolesti podržalo je remdesivir kao terapiju za covid-19.
Uvjetno odobrenje europskog regulatora omogućuje prodaju remdesivira u zemljama članicama na rok od godine dana tijekom kojeg treba prikupiti sve podatke o njegovoj učinkovitosti i nuspojavama.