Izložba se temelji na istoimenom natječaju, a na ovogodišnju temu - zaštita prirodnog okoliša i biološke raznolikosti, odazvalo se 80 osnovnih škola i četiri centra za djecu s posebnim potrebama, pristiglo je 816 učeničkih radova, a njih 223 su odabrana za izložbu.
Rok za prijavu bio je zbog pandemije produžen do početka listopada, a Povjerenstvo za prosudbu dodijelilo 10 nagrada i 20 pohvala učenicima te diplome likovnim pedagozima i školama.
Akademski slikar Emil Robert Tanay najavio je da se s dvadesetom godinom djelovanja završava rad na tom projektu, no Udruga hrvatskih učitelja likovne izobrazbe nastavit će okupljati one koji vjeruju u razvoj umjetnosti i u snagu likovnog obrazovanja u razvoju ljudskih potencijala.
"Natječaj i izložba je tijekom ovih dvadeset godina imala za cilj pridonijeti upoznavanju i očuvanju tradicije i nacionalnog blaga kod djece i učenika, nastojeći ih potaknuti na vlastito stvaralaštvo i istraživački rad", podsjetio je u predgovoru izložbe.
Po njegovim riječima, propitkujući lokalna, a preko lokalnih i univerzalna te globalna iskustva, ponukani su da prepoznaju i uvažavaju kulturne raznolikosti radi postizanja razumijevanja i odgovornosti te razvijanja kritičkoga, kreativnoga i skrbnoga mišljenja.
Željeli su da učenici svojim crtežima, kolažima, slikama, reljefima i skulpturama izraze ljepotu hrvatske nacionalne baštine te kroz likovni izričaj upoznaju svoju domovinu, sačuvaju svoj nacionalni identitet i razviju svijest o bogatstvu i raznolikosti kulturnih baština i identiteta, kao neprocjenjivih vrijednosti u suvremenim globalizacijskim procesima.
Na natječaju su sudjelovale škole, nastavnici i učenici, čiji radovi unose svježe ideje o poučavanju i učenju, nove inicijative koje nadahnjuju u radu s djecom. "Ovdje smo da bismo svjedočili o važnosti učitelja u postignućima učenika, koja podrazumijevaju samosvijest pojedinca, njegovo snalaženje u središtu podsvjesnih, skrivenih i novootkrivenih ideja", istaknuo je.
Projekt se 17 godina održava uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja, a posljednjih godina i uz pomoć Ministarstva kulture i medija, Gradskog ureda za kulturu grada Zagreba te članova udruge.