"Očito ovakvi događaji više nisu rezultat slučajnosti, jer za razbiti vrata na ormaru i teško oštetiti masivnu električnu sklopku potrebno je imati namjeru, vremena i teškog alata. Najkraće, ovo se može smatrati namjernim oštećenjem, a nadam se da će policija, kojoj je prijavljen cijeli događaj, utvrditi sve činjenice i odgovorne", priopćio je, uz ostalo, Lukšić.
Dodao je da su poduzeli i dodatne mjere zaštite objekta i sigurnosti pacijenata i osoblja bolnice.
Lukšićevom odlukom u bolnici su, poučeni ovim i ranijim događajem nestanka struje u nedjelju, 1. studenog, uvedene dodatne mjere zaštite objekta te stroža kontrola i evidentiranje ulaza i izlaza iz zgrade kako bi se omogućila potpuna sigurnost pacijenata i bolničkog osoblja u središnjem objektu u Zagrebu u kojem se liječe oboljeli od bolesti covida-19.
O navedenom događaju Lukšić je obavijestio i ministra zdravstva Vilija Beroša te predsjednika Upravnog vijeća bolnice i državnog tajnika u Ministarstvu zdravstva Silvija Bašića.
Sklopka razvaljena teškim predmetom
Na dijelu drugog kata bolnice gdje je nestala struja ne nalaze se pacijenti, već prostori u kojima liječnici u kompjutere upisuju podatke o bolesnicima, tijeku liječenja i terapijama, te rasvjeta u hodnicima. Tehnička služba bolnice osigurala je napajanje električnom energijom uspostavom novog izvora.
Rukovoditelj tehničke službe bolnice Elkaz Čehajić ustanovio je da je mehanički oštećena brava na ormaru u kojem se nalazi električna sklopka za strujni krug u tom dijelu bolnice te da je, očito, teškim predmetom razvaljena sklopka, zbog čega je nestalo struje na drugom katu zgrade bolnice.
"Prilikom jutrošnjeg dolaska u zgradu bolnice obaviješten sam od dežurnog električara da je nestalo struje u hodnicima i dijelu prostorija na drugom katu zgrade koji koriste liječnici. Odmah smo pristupili osiguranju električne energije premještanjem druge sklopke na mjesto oštećene", rekao je Čehajić.
Prekid je trajao oko sat i pol vremena.