Četvrtom revizijom Direktive o kancerogenim i mutagenim tvarima utvrđene su nove ili revidirane granične vrijednosti za tri važne tvari: akrilonitril, spojeve nikla i benzen.
Procjene pokazuju da će se novim pravilima poboljšati zaštita za više od 1,1 milijuna radnika u raznim sektorima.
Prijedlog je prva Komisijina inicijativa u sklopu budućeg europskog plana za borbu protiv raka.
„Radna mjesta trebala bi biti sigurna, no rak je uzrok čak polovine smrtnih slučajeva povezanih s radom. Današnje ažuriranje Direktive o kancerogenim i mutagenim tvarima jedan je od prvih koraka našeg ambicioznog plana za borbu protiv raka. To pokazuje da smo odlučni djelovati i da nema kompromisa kad je riječ o zdravlju radnika”, izjavio je u utorak povjerenik za zapošljavanje i socijalna prava Nicolas Schmit, kako se navodi u priopćenju Europske komisije.
„S obzirom na veliku zdravstvenu krizu uzrokovanu bolešću covid-19, još ćemo intenzivnije raditi na zaštiti radnika u Europi. Razmotrit ćemo konkretne načine za postizanje tog cilja putem budućeg strateškog okvira za sigurnost i zdravlje na radu”, dodao je.
„Prioritet nam je umanjiti patnju prouzročenu rakom i stoga je prevencija vrlo važna. Danas započinjemo s radom na europskom planu za borbu protiv raka i poduzimamo važan korak za zaštitu naših radnika od izloženosti opasnim tvarima na radnome mjestu. Tim ćemo planom nastojati suzbijati glavne čimbenike rizika od raka, ali i usmjeravati pacijente na svakom koraku njihova puta i poboljšavati kvalitetu njihova života”, izjavila je povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakides.
Direktiva o kancerogenim i mutagenim tvarima redovito se ažurira u skladu s novim znanstvenim dokazima i tehničkim podacima. Tri prethodna ažuriranja odnosila su se na izloženost radnika utjecaju 26 kemikalija.
Prijedlog Komisije trebaju odobriti Vijeće EU-a i Europski parlament.
Europska komisija obvezala se odlučnije boriti protiv raka te će do kraja ove godine predstaviti europski plan za borbu protiv raka, koji će biti potpora državama članicama u poboljšanju prevencije, otkrivanja i liječenja raka.
Prema Europskoj agenciji za sigurnost i zdravlje na radu (EU-OSHA), rak je glavni uzrok smrtnih slučajeva povezanih s radom u Europskoj uniji: 52 posto smrti povezanih s radom na godišnjoj razini trenutačno se pripisuje raku povezanom s radom, dok se 24 posto pripisuje bolestima krvožilnog sustava, 22 posto drugim bolestima te dva posto ozljedama, navodi se u priopćenju.