Hrvatska je od ukupno 10,7 milijardi eura koje su joj na raspolaganju iz europskih i strukturnih investicijskih fondova (ESIF) za razdoblje 2014.-2020. ugovorila projekte u vrijednosti 10,98 milijardi eura, ili 102,4 posto dodijeljenih sredstava, podaci su Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU koje je izvijestilo da je Vlada u četvrtak usvojila izvješće o stanju iskorištenosti sredstava ESI fondova koje je predstavila ministrica Tramišak.
Ukupno je isplaćeno 4,35 milijardi eura (33,08 milijardi kuna), ili 40,6 posto dodijeljenih sredstava, a ovjereno 3,7 milijardi eura (27,86 milijardi kuna), odnosno nešto više od trećine (34,2 posto) dodijeljenih sredstava, navode iz Ministarstva.
Ministarstvo tjedno Vladu izvješćuje o iskorištenosti EU fondova, a podaci govore da se u odnosu na prošlo izvješće bilježi porast ugovorenosti za 1,6 posto, postotak isplaćenog porastao je za 0,69 postotnih bodova, a iznos ovjerenih sredstava je ostao isti.
Operativni program Konkurentnost i kohezija, koji ima najveću alokaciju od 6,83 milijarde eura (51,92 milijarde kuna), ima i najbolji postotak ugovorenosti sredstava, od 110,8 posto od ukupno raspoložive alokacije, dok najbolji postotak isplaćenih sredstava bilježi Program ruralnog razvoja, 59 posto, napominju iz Ministarstva.
Od 2013. do 31. kolovoza ove godine razlika između uplaćenih sredstava iz proračuna EU-a u hrvatski proračun i sredstava uplaćenih iz proračuna Hrvatske u proračun EU-a iznosi 28,6 milijardi kuna u korist hrvatskog proračuna, naglasila je ministrica.
Ističe i kako je stopa ugovorenih sredstava ESI fondova, sa zatečenih vrlo niskih devet posto, podignuta na 102 posto, odnosno na 11 milijardi eura.
"To je peti najbolji rezultat u Europskoj uniji", ustvrdila je Tramišak.
Gledano po fondovima, nastavlja ministrica, Kohezijski fond je na razini 145 posto ugovorenosti, po čemu je Hrvatska druga od zemalja EU-a.
Tramišak ističe i da je za financijsku perspektivu 2021.-2027. ispregovarano 9,07 milijardi eura za regionalnu, to jest kohezijsku politiku.
"To je oko 17 posto hrvatskog BDP-a, što je najveći postotak na razini cijele Europske unije“, zaključila je Tramišak.